18 Tetor 2019

UP pret përfaqësuesit e sportit universitar në Lojërat Evropiane Universitare

Prishtinë, 27 korrik - Universiteti i Prishtinës organizon ceremoninë e pritjes solemne të përfaqësuesve të sportit universitar kosovar në Lojërat Evropiane Universitare / EUG 2018 dhe në Kampionatin Botëror Universitar të Karatesë.

Në Lojërat Evropiane Universitare të mbajtura në Coimbra të Portugalisë, studentja e Universitetit të Prishtinës, xhudistja Fjolla Kelmendi ka fituar vendin e dytë në kategorinë -48 kilogramë.

Ndërkaq Alvin Karaqi, student i Fakultetit të Mjekësisë në UP, ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror Universitar të Karatesë, i cili është mbajtur në Kobe të Japonisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 tetor 2019

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të nivelit të lartë nga MCC, kryesuar nga znj. Caroline T. Nguyen, Drejtoreshë Menaxhuese e MCC për Evropë, Azi, Pacifik dhe Amerikë Latine, me këtë rast, do të nënshkruaj amandamentimin e Marrëveshjes CDF. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe njëkohësisht hapjes së fushatës Kundër Trafikimit me Njerëz, Ministria e Punëve të Brendshme organizon konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dhjetë te rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organiozn aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren. (Objekti i SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren, ora 10:30)

- Komisioni i Pavarur i Mediave do të mbajë konferencë për media në lidhje me prezantimin e  “Raportit të monitorimit të  Ofrueseve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele  gjatë fushatës për zgjedhjet e parakohshme 2019”.  (Zyra e KPM-së, qyteza Pejton, ora 12:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës "20" të Mentor Avdilit. (Galeria Qahili, ora 20:20)