22 Gusht 2019

Të dielen tërhiqet shorti për Euro 2012

Madrid, 5 shkurt - Spanja, kampionia e Evropës në fuqi, do të jetë një nga nëntë kokat e serive të shortit për kualifikimet e Euro 2012, në program me 7 shkurt në Varshavë.

Do të tërhiqen gjashtë globe me nga gjashtë kombëtare dhe tre me pesë, nga të cilat do të dalin emrat e 14 skuadrave që do të përballen me Poloninë dhe Ukrainën, vendet organizatore.

Ndarja e grupeve të kombëtareve u bë në bazë të renditjes së UEFA-s, i përcaktuar në përfundim të kualifikimeve për Kampionatin Botëror. Kombëtaret do të përballen mes tyre në periudhën mes shtatorit 2010 dhe tetorit 2011.

Cdo grup do të këtë një skuader të përcaktuar, ndërkohë që do të jenë gjashtë grupimet duke përfshirë këtu një skuader që vjen nga globi i gjashtë.

Skuadrat do të përballen mes tyre në periudhen mes shtatorit 2010 dhe tetorit 2011, në datat e percaktuara që me parë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)