18 Shtator 2019

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe

Prishtinë, 5 prill - Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe më 6 prill shërben si festë vjetore që thekson fuqinë e sportit për të nxitur ndryshime shoqërore, zhvillimin e komunitetit dhe për të nxitur paqen dhe mirëkuptimin.

Duke shënuar këtë ditë, më 5 prill, UN Women dhe Federata e Futbollit të Kosovës organizuan ngjarjen "Sporti për Paqe", me 50 vajza dhe djem nga komuna dhe komunitete të ndryshme në Kosovë, duke demonstruar se si sport shërben si mjet i fuqishëm për të forcuar lidhjet shoqërore, dhe për të promovuar idealet e paqes, tolerancës, solidaritetit dhe mirëkuptimit.

Si pjesë e ngjarjes, vajzat dhe djemtë u ndanë në një grup ekipesh, dhe filluan pregaditjet para se të bëheshin të gjithë së bashku për ndeshjen e ditës.

Qëllimi i ngjarjes sportive me vajzat dhe djemtë nga komunitete të ndryshme ishte që të shfaqë dhe të njohë potencialin e sportit për të kontribuar në ndryshimet shoqërore dhe zhvillimin njerëzor duke promovuar tolerancën dhe solidaritetin midis pjesëmarrësve por edhe mes spektatorëve.

"Sportet nuk njohin kufij - sporti është gjuhë universale e bashkëpunimit dhe solidaritetit e bazuar në vlerat thelbësore të punës në grup, ato të drejtësisë, respektit dhe tolerancës. Ne dëshmojmë çdo ditë se si sportet kanë fuqinë për të ndryshuar pozitivisht jetën - duke sjellë bashkë njerëz nga gjini, fe, moshë, etni dhe gjuhë të ndryshme."

"Sporti ka një potencial unik që është njohur brenda Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm. Me anë të sportit, të rinjtë në Kosovë mund të zhvillojnë potencialin e tyre dhe të realizojnë ëndrrat e tyre!", tha Ulrika Richardson, Koordinatore për Zhvillimi e Kombeve të Bashkuara .

Përveç aftësisë për të bashkuar njerëzit, sporti gjithashtu shërben si një mjet për të avancuar barazinë gjinore dhe fuqizimin e grave, duke mbështetur zhvillimin e aftësive udhëheqëse, kapërcimin e paragjykimeve, sfidat që kufizojnë normat gjinore dhe përmirësimin e shëndetit, jo vetëm në fushën e sportit, por edhe në fusha të tjera të shoqërisë. 

Shefja e Zyrës së UN Women në Kosove, Vlora Nushi, thekson se "sportet kanë fuqinë për të transformuar jetën, duke formuar qëndrime ndaj aftësive të grave si udhëheqëse dhe vendimmarrëse" duke shtuar se "përvetësimi i aftësive të vlefshme në menaxhim, negocim, zgjidhje të konflikteve dhe marrje të vendimeve përmes sportit fuqizon gratë dhe vajzat për t'u bërë udhëheqëse në të gjitha fushat e shoqërisë dhe jetës."

"Futbolli dhe sporti në përgjithësi kanë një rëndësi vendimtare për zhvillim, si në nivel personal, ashtu edhe në nivel lokal, qytet dhe shtet. Investimi në sport është shumë i rëndësishëm ", tha Bekim Rexhepi, anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës.

Ndërsa, duke respektuar edhe temën e kësaj dite, Fitim Rexha, Drejtor për Sport në kuadër të Komunës së Prishtinës tha se "Sportet në vetvete do të thotë zhvillim, dhe mjetet sportive do të çojnë drejt paqes".

Gjatë ditës së mbushur me një sërë aktivitetesh të lidhura me futbollin, do të prodhohet një video që do të shpërndahet më 6 prill - Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe, duke përfshirë mesazhet e përfaqësuesve të Federatës së Futbollit të Kosovës, Koordinatores për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara, UN Women dhe pjesëmarrësve.

Kjo ngjarje organizohet në kuadër të projektit të përbashkët të Kombeve të Bashkuara për Rininë për Paqe, mbështetur nga Fondi për Ndërtimin e Paqes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)