07 Tetor 2022

Serena Williams tërheqet nga turneu i Wimbledon

Wimbledon, 30 qershor - Tenistja e famshme Serena Williams u tërhoq nga turneu i sivjetmë në Wimbledon për shkak të një lëndimi në kyçin e këmbës.

"Ne jemi të pikëlluar për ty, Serena. Kampioni ynë i shtatëfishtë në kategorinë tek detyrohet të tërhiqet nga Kampionati 2021 për shkak të lëndimit", thuhet në një postim nga Wimbledon në Twitter.

39-vjeçarja Williams pësoi lëndim në ndeshjen kundër kundërshtares së saj nga Bjellorusia, Aliaksandra Sasnovich.

Williams shpërtheu në lot teksa adhuruesit e tenisit e duartrokisnin dhe brohorisnin për të, ndërsa ajo po dilte nga fusha për të marrë trajtim.

Ajo u tërhoq nga kampionati kur rezultati ishte 3-3 pas 34 minutash lojë në "All England Club".

27-vjeçarja Sasnovich automatikisht u kualifikua në raundin e dytë.

Williams, një prej tenisteve më të mira të të gjitha kohërave, fitoi 23 tituj Grand Slam.

Ajo ka shtatë tituj në Wimbledon, ndërsa për herë të fundit fitoi në vitin 2016.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)