22 Janar 2020

Rusia përjashtohet nga lojërat ndërkombëtare për katër vjet

Paris, 9 dhjetor - Agjencia Botërore Anti-Doping (WADA), tha se Rusisë i është ndaluar pjesëmarrja në Lojërat Olimpike dhe kampionatet botërore në një gamë sportesh për katër vjet, si ndëshkim për manipulimin e të dhënave laboratorike.

Komiteti Ekzekutiv i WADA-s e mori këtë vendim pasi që konkludoi se Moska kishte ndryshuar të dhënat laboratorike duke mbjellë prova të rreme dhe duke fshirë skedarët e lidhur me provat pozitive të dopingut, që mund të ndihmonin në identifikimin e mashtrimeve.

Një zëdhënës i agjencisë tha se vendimi i komitetit ishte i njëzëshëm.

Rusia, e cila është përpjekur të tregojë veten si një fuqi botërore sportive, është përfshirë në skandale dopingu që kur një raport i vitit 2015 i porositur nga WADA, gjeti prova të dopingut masiv tek sportistët rusë.

Problemet e saj me dopingun janë shtuar, që kur shumë nga atletët e saj u përjashtuan nga Olimpiadat e kaluara dhe vendi u shfaq pa flamur ne Lojërat Olimpike Dimërore në Pyeongchang vitin e kaluar, si ndëshkim për fshehjen e skandaleve nga shteti në Lojërat Olimpike të Sochit në vitin 2014.

Sanksionet e së hënës ishin rekomanduar nga një komiteti i vlerësimit i WADA-s në përgjigje të të dhënave laboratorike të manipuluara të ofruara nga Moska në fillim të këtij viti.

Një nga kushtet për rikthimin e anëtarësisë së agjencisë ruse anti-doping RUSADA, e cila u pezullua në 2015, por u rikthye vitin e kaluar, kishte qenë që Moska të sigurojë një kopje autentike të të dhënave laboratorike. Sanksionet i heqin në mënyrë të menjëhershme akreditimin kësaj agjencie.

Ministri rus i Sportit, Pavel Kolobkov, muajin e kaluar fajësoi çështjet teknike për mospërputhjet në të dhënat laboratorike.

Vendimi, megjithatë, lë dyert e hapura për sportistët “e pastër” rusë që të konkurrojnë në ngjarje të mëdha sportive ndërkombëtare pa flamurin apo himnin e tyre për katër vjet, siç kishte ndodhur gjatë Lojërave Olimpike në Pyeongchang në vitin 2018.

Zyrtarët rusë pretendojnë se akuzat dhe dënimet janë pjesë e një konspiracioni të perëndimit për të dëmtuar vendin e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)