21 Janar 2020

Reali prezanton portierin Alphonse Areola

Madrid, 14 shtator - Reali i Madridit bën prezantimin e portierit të ri të tij, Alphonse Areola i cili erdhi nga Paris Saint Germaini për të marrë vendin e Keylor Navas me këtë të fundit që u transferua pikërisht te kampionët e Francës.

Portieri i ri i Los Blancos në konferencën për shtyp me rastin e prezantimit të tijk deklaroi se do të japë maksimumin në fushën e lojës dhe se shpreson në grumbullimin e tij në kombëtaren e Francës për Evropianin e 2020.

“Kjo është një ditë e lumtur për mua-tha Areola-erdha këtu dhe do të jem në gjendje të shoh historinë e këtij klubi dhe ta plotësoj dhe pasi të kem dhënë 100% të timen në punën e përditshme, do të bëj gjithçka të mundem për të qenë gati dhe të jap më të mirën edhe në fushën e lojës. Është e vërtetë se nëse nuk luaj për mua do të jetë e vështirë që të jem në kombëtare, por gjithsesi unë jam gati dhe do të jap më të mirën time”.

Për Areolën të qenit pjesë e Realit te Madridit është shumë domethënëse pasi idhulli i tij Iker Casillas ishte kapiteni i kësaj skuadre.

“Është e vërtetë që numri 1 këtu do të thotë shumë me Iker Casillas që ka qenë një prej idhujve të mi të fëmijërisë dhe ai që ndikoi në vendimin tim për t’u bërë portier”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2020 - Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e parë të rregullt të Komiteti për Politik dhe Financ. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Me rastin e 14-vjetorit të vdekjes së Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova bëjnë homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30) 

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, në përvjetorin e vdekjes së tij. (Velani, ora 10:30)

- Anëtarë të Kryesisë së Lidhjes Demokratike vizitojnë Familjen Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media në lidhje me projektet e ndërtimit në Liqenin e Badovcit. (Qendra e Lëvizjes në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës shënon Ditën e Arkivit me promovimin e katallogut të dokumenteve Osmane në Arkivin Komunal të Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal, ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mban konferencë për media ku do të prezantohet raporti i punës për vitin 2019 dhe objektivat e kësaj prokurorie për vitin 2020. (Zyra e Kryeprokurorit në Prokurorinë Themelore në Prizren, rruga William Walker, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë të Lidhjes Demokratike e Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 14:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon prezantimin e librit "Qyteti në Miniaturë". (Shkolla speciale për të verbër në Pejë, ora 14:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:30)

- Komuna e Rahovecit organizon debat publik me banor të fshatit Opterushë dhe fshatrave për rreth për krijimin e Zonës Ekonomike. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Lidhja e Prizrenit” në fshatin Opterushë, ora 17:00)