06 Dhjetor 2022

Pronari i City do të mbulojë kostot e udhëtimit për në Portugali për të gjithë fansat

Manchester, 18 maj - Pronari i Manchester City ka vendosur të bëjë një dhuratë për tifozët që do të udhëtojnë drejt Portos për të mbështetur skuadrën në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Chelsea-t, e planifikuar për t’u zhvilluar më 29 maj.

Sheiku Mansour do të mbulojë kostot e fluturimit dhe udhëtimit për në Portugali për të gjithë fansat.

“Mijëra mbështetës të Citizens do të përfitojnë nga iniciativa e krijuar për të lehtësuar presionin ekonomik me të cilin tifozët janë përballur dhe po përballen akoma nga situata e komplikuar për shkak të ndikimit të pandemisë Covid-19,” lexohet në njoftimin e klubit.

“I vetëdijshëm se pandemia ka prekur të gjithë tifozët e Manchester City-t dhe ka shkaktuar një rritje në kostot e udhëtimit, Sheiku Mansour ka kërkuar të heqë pengesën më të rëndësishme financiare për tifozët që duan të jenë në finale. Shpenzimet e fryra të për shkak të pandemisë, plus pagesat që duhen për testet PCR, e bëjnë udhëtimin të papërballueshëm për shumë prej atyre mbështetësve që do të kenë fatin për t’u pajisur me biletë.

Pep dhe ekipi kanë pasur një sezon të jashtëzakonshëm dhe arritja në finalen e Ligës së Kampionëve, pas një viti shumë të ngarkuar, është një moment me të vërtetë historik për klubin.

Prandaj, është tepër e rëndësishme që sa më shumë tifozët të na mbështesin në këtë ndeshje të veçantë. Sidomos ata që e kanë mbështetur Manchester City-n në kohë të mira dhe të këqija për kaq shumë vite”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)