29 Maj 2020

Premier Liga miraton planet për të rifilluar stërvitjen

Londër, 19 maj - Klubet e "Premier Ligës" angleze kanë miratuar planet për të rifilluar stërvitjen në grupe të vogla nga e marta, si pjesë e Projektit të Rinisjes.

Lojtarët duhet të praktikojnë distancimin shoqëror në çdo kohë, ndërsa stërvitja me kontakt nuk do të lejohet në këtë fazë.

Sulmuesi i "Manchester City"-t Raheem Sterling thotë se lojtarëve u duhet stërvitje e plotë për të paktën një muaj para rifillimit.

Sterling gjithashtu vuri në dukje se shpreson që "Premier Liga" të rinisë më 12 qershor, por duhet miratimi i qeverisë.

Gjatë dy ditëve të fundit është bërë testimi për koronavirus në klubet kryesore dhe do të vazhdojë gjatë gjithë periudhës së stërvitjes dhe rifillimit në ndeshjeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 Maj 2020

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prizrenit, e thirrur nga kryesuesi i Kuvendit. (Salla e shtëpisë së kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, shqyrëtohet  raporti vjetor i përformancës se Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2019. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2020, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i propozim vendimit për bartjen e tejkalimit të të hyrave vetanake nga viti 2019.  (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mbanë konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e radhës e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Objekti i KGjK-së, ora 14:00)