16 Korrik 2020

Premier Liga angleze rifillon më 17 qershor pa spektatorë

Londër, 28 maj - Premier Liga angleze e futbollit, e pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të rifillojë më 17 qershor pa spektatorë.

Në një deklaratë nga Premier Liga thuhet se liga do të vazhdojë me ndeshjet Aston Villa-Sheffield United dhe Manchester City-Arsenal, të cilat do të luhen më 17 qershor, e mërkurë.

Shefi Ekzekutiv (CEO) i Premier Ligës, Richard Masters, deklaroi se ndeshjet do të luhen pa spektatorë.

"Ne do të vazhdojmë të punojmë duke u konsultuar me të gjithë aktorët tanë për ta vazhduar sezonin 2019-2020", tha Masters.

Siç raportohet, 92 ndeshjet e ngelura të ligës do të transmetohen nga Sky Sports, BT Sport, BBC Sport dhe Amazon Prime.

Nga ana tjetër, BBC njoftoi se do të sjellë në ekrane nga katër ndeshje në javë.

Ligat e futbollit në Angli u pezulluan më 13 mars për shkak të pandemisë së koronavirusit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me miratimin e deklaratës politike në mbështetje të riafirmimit të vlerave të UÇK-së dhe Shtetit të Kosovës. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me inspektorët e tregut do të vizitojë disa operator ekonomik për të parë nga afër zbatueshmërinë e masave anti COVID-19. (MTI, ora 10:45)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Fushë Kosovës ku do te takohet me kryetarin Burim Berisha. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Objekti i AKSP-së në Vushtrri, ora 11:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikon promovimin e raportit "Sfidat e Komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në Kosovë gjatë pandemisë Covid-19". (Zyret e ADMOVERE-s në Ulpianë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Fushë Kosovës Burim Berisha vizitojn lokacionin e Muzeut të Natyrës tek Pishat, mbi fshatin Bardh i Madh. (Bardh i Madh, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Qendrës për Edukim dhe Kulturë “Libart” dhe “Bibliotekës Qarkulluese”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, Lagjja “Dardania”, ora 15:30)

- Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2021 për banorët e lagjeve I, II,II,IV dhe V të qytetit të Rahovecit. (objekti i Shkollës së Mesme të Lartë “Xhelal Hajda-Toni”,  ora 19:00)