23 Shtator 2020

Premier Liga, 10 yjet e sezonit

Londër, 5 maj - Tabloidi britanik “The Sun” ka hartuar një listë me 10 lojtarët që sipas ekspertëve sportivë, kanë bërë një sezon më të mirë se të tjerët.

Në listë nuk janë përfshirë emra të tillë të njohur të futbollit anglez si Frenk Lampard apo Didier Drogba. Kampionati në Angli ka hyrë në javën finale të tij, me Çelsin që është fare pranë titullit në duel me Mançester Junaitid. Gjithsesi, “The Sun” saktëson se kjo është një listë subjektive e saj, por duke marrë në konsideratë impaktin e lojtarëve në skuadrat e tyre dhe në Premier Ligë në përgjithësi.

1. Uejni Runi
Sulmuesi i Mançester Junaitid u shndërrua në një makinë golash. Frymëzoi ekipin e tij në fitimin e “Carling Cup”. Runi koleksionoi dy çmimet individuale: “Lojtari më mirë i vitit” nga shoqata e futbollistëve profesionistë dhe “Lojtari i vitit” nga shoqata e gazetarëve sportivë në Angli.

2. Xhejms Milner
Lojtari më i mirë i Ri i vitit është në një formë mahnitëse te Aston Vila gjatë këtij sezoni. Shumë nga fansat e Vilës e vlerësojnë Milnerin për pasimi dhe krosimet e tij të klasit të parë. Një bast i fituar nga trajneri Martin O’Neil. Fabio Kapelo e ka mbajtur emrin e tij shënim.

3. Florent Maluda
Maluda nuk la ndonjë përshtypje të madhe kur mbërriti në “Stamford Brixh” nga Lioni në vitin 2007. Por francezi këtë sezon ka qenë në top-formë dhe ka shërbyer jashtëzakonisht shumë për Çelsin në rrugën drejt fitimit të titullit. Maluda ka realizuar një numër jo të vogël golash.

4. Karlos Tevez
Kur mbërriti te Mançester Siti nga rivalët e përjetshëm, Mançester Junaitid, pak besoni se ai do të shndërrohej në heroin e skuadrës. Megjithatë vështirë të gjendet një shembull më i mirë që i kushtohet tërësisht futbollit se sa Karlos Tevez. Performanca e tij është e nivelit të lartë.

5. Skot Parker
Pa shërbimet e Skot Parkerit, trajneri i Uest Hemit, Xhanfranko Zola, do ta kishte shumë pisk punën në luftën për mbijetesë në Premier Ligë. Ish-lojtari i Çelsit është shndërruar në një motor të fuqishëm të Uest Hemit, madje shënoi edhe golin që i siguroi qëndrimin në Premier Ligë skuadrës së tij.

6. Xho Hart
I huzuar nga Mançester Siti te Birmingami, portieri Xho Hart dëshmoi me aftësitë e tij të shkëlqyera se është i denjë për të qenë zgjedhja e parë e Fabio Kapelos në Kombëtaren e Anglisë. Ish-portieri i Anglisë U-21 ka një të ardhme të madhe, edhe pse ndoshta i duhet të presë për Botërorin.

7. Branislav Jovanoviç
Mbrojtësi i ashpër Branislav Jovanoviç ka bërë detyrën e vet me Çelsin, pavarësisht se në skuadrën londineze ka yje të tillë si Didier Drogba dhe Frenk Lampard në një sezon të madh të bluve. Por pa të, Blutë nuk do të ishin në pozicionin për të fituar si Premier Ligën ashtu dhe Kupën e Anglisë.

8. Bobi Zamora
Trajneri i Fulhamit, Roj Hodgson mund të ketë marrë shumicën e duartrokitjeve për udhëheqjen e klubit drejt finales së Ligës së Europës, por ai nuk do ta kishte arritur këtë kurrsesi pa shërbimet e Bobi Zamorës. Sulmuesi ka bërë një sezon të shkëlqyer, pavarësisht se ai nuk është në planet e Kapelos.

9. Tomas Vermaelen
Belgu mbërriti te Arsenali nga Ajaksi dhe iu desh fare pak kohë për t’i treguar trajnerit Arsen Venger se ai nuk kishte gabuar duke e blerë. Vermaelen ka shënuar për “Topçinjtë” tetë gola në sezonin e parë dhe ai është me të vërtetë një lojtar i talentuar i së ardhmes.

10. Geret Bejl
Është lojtari që tifozët e Totenhemit dëshironin të shikonin në formacionin startues të Heri Redknapit. Trajneri i dha një rol më të avancuar dhe ai dëshmoi se ishte i aftë ta mbulonte atë. Geret Bejl ka treguar qëndrueshmëri në lojë dhe ka shënuar disa gola të rëndësishëm në kampionat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)