21 Janar 2020

Pingpongistët arrijnë në finale në Maltë

Maltë, 13 shtator - Edhe pingpongistët sot treguan se në Kosovë kemi mjaft talent, sot ekipi i juniorëve mposhti në gjysmëfinale Irlanden me 3:0, e kështu Kosova arrin finalen e parë, duke vërtetuar se puna që po bëhet në federatë dhe në klubet e Kosovës tregojnë se ka ngritje të cilësisë.

Gjysmëfinalja ishte mjaft e fortë, fillimisht Fatih Karabaxhaku fitoi ndeshjen e parë me 3:1, e pastaj edhe Kreshnik Mahmuti në një ndeshje të barabartë fitoj ndeshjen e dytë me 3:2, në ndeshjen e çifteve Fatihu dhe Kreshniku triumfuan me 3:1.

Në Finale, që do të zhvillohet nesër nga ora 18:00, Kosova do të përballet me Libanin e cila ka dal si e para në grupin e saj, e sot në gjysmëfinale ka fituar 3:2 ndaj Wellsit.

Edhe kadetët sot luftuan mirë, por në ndeshjen për të arritur gjysmëfinalen humben me rezultat të ngushtë 3:2.

Po ashtu kadetet dhe juniorët i kryen ndeshjet e tyre, e nesër do të zhvillojnë garat për plasmanin final në ndeshjet ekipore.

Nesër po ashtu do të zhvillohen edhe ndeshjet e individuale, për të përfunduar të dielën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2020 - Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e parë të rregullt të Komiteti për Politik dhe Financ. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Me rastin e 14-vjetorit të vdekjes së Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova bëjnë homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30) 

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, në përvjetorin e vdekjes së tij. (Velani, ora 10:30)

- Anëtarë të Kryesisë së Lidhjes Demokratike vizitojnë Familjen Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media në lidhje me projektet e ndërtimit në Liqenin e Badovcit. (Qendra e Lëvizjes në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës shënon Ditën e Arkivit me promovimin e katallogut të dokumenteve Osmane në Arkivin Komunal të Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal, ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mban konferencë për media ku do të prezantohet raporti i punës për vitin 2019 dhe objektivat e kësaj prokurorie për vitin 2020. (Zyra e Kryeprokurorit në Prokurorinë Themelore në Prizren, rruga William Walker, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë të Lidhjes Demokratike e Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 14:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon prezantimin e librit "Qyteti në Miniaturë". (Shkolla speciale për të verbër në Pejë, ora 14:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi Përkujtimore për Presidentin Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:30)

- Komuna e Rahovecit organizon debat publik me banor të fshatit Opterushë dhe fshatrave për rreth për krijimin e Zonës Ekonomike. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Lidhja e Prizrenit” në fshatin Opterushë, ora 17:00)