07 Shkurt 2023

Pandemia i kushtoi Tottenhamit një humbje prej 95 milionë euro

Londër, 24 nëntor - Sezoni 2020/2021, i luajtur me dyer të mbyllura për shkak të pandemisë së Covid-19, i kushtoi klubit të Tottenhamit një humbje prej 80.2 milionë stërlinash apo 95 milionë euro.

Të ardhurat nga shitja e biletave gjatë këtij sezoni arritën në vetëm 1.9 milionë stërlina (2.3 milionë €), nga 94.5 milionë (112.3 milion €) që ishin një vit më pare.

Humbjet ishin është më të mëdha për shkak të anulimit të ngjarjeve të tjera të rëndësishme në “Tottenham Hotspur Stadium” si koncerte, ngjarje të tjera sportive etj. Kujtojmë që ky impiant modern, nga më spektakolarët në botë, ka një kapacitet prej 63 mijë vendesh dhe ndërtimi i tij ka kushtuar 1.4 miliardë euro.

“Rezultatet e publikuara për vitin fiskal që përfundon më 30 qershor 2021 pasqyrojnë periudhën e vështirë të pandemisë dhe kohën jashtëzakonisht të pafavorshme, e cila përkoi me hapjen e stadiumit në prill 2019”, – tha presidenti Daniel Levy.

Rritje e të ardhurave të lidhura me të drejtat televizive kontribuoi në zbutjen e lehtë të rënies së përgjithshme të të ardhurave, të cilat arritën në 430 milionë euro, krahasuar me 478 milionë një vit më parë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)