20 Korrik 2019

OSBE organizon lojërat finale të turneut të basketbollit për juniorë

Prishtinë, 8 shtator - Misioni i Organizatës për Siguri i Bashkimit Evropian në Kosovë (OSBE) organizon lojërat finale të turneut të basketbollit për juniorë.

 Lojërat gjysmëfinale dhe finale të turneut të basketbollit për juniorë do të mbahen sot në sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë.

Pas stërvitjeve nën mbikëqyrjen e trajnerëve të akredituar, nesër do të garojnë katër ekipe, që përfaqësojnë komunitete të ndryshme dhe klube të ndryshme basketbolli për juniorë nga Gjakova, Prishtina, Prizreni dhe Shtërpca. 

Fjalimet mirëseardhëse do të mbahen nga Kilian ëahl, Zëvendësshef i Misionit të OSBE-së në Kosovë, dhe Shpend Ahmeti, Kryetar i Komunës së Prishtinës, pas së cilëve do të luhen ndeshjet dhe do të ndahen medaljet dhe trofetë për ekipet fituese.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)