18 Shtator 2020

ORCA përgëzon Fakultetin e Sporteve

Prishtinë, 7 gusht - Përfaqësuesit e ORCA-s Rron Gjinovci e Gramos Buçinca kanë vizituar sot Dekanin Musa Selimi të Fakultetit të Edukimit Fizik dhe të Sportit të Universitetit të Prishtinës, me ç’rast e kanë përgëzuar për përmirësimin e performancës shkencore të këtij Fakulteti, i cili për shkak të rritjes së punimeve shkencore nuk është më në vendin e fundit në radhën e fakulteteve të UP-së. Në takim morën pjesë edhe emra të njohur të sportit kosovar që shërbejnë si profesorë në Fakultet.

Sado që rritja e numrit të punimeve është e vogël, pasur parasysh rrethanat dhe kushtet e vështira në të cilat punon Fakulteti, ORCA e sheh si të rëndësishëm faktin që është rritur publikimi shkencor në këtë Fakultet. Kjo tregon se edhe në kushte të rënda shkenca është e mundur dhe jep shpresë që Universiteti i Prishtinës të avancojë tutje në këtë drejtim.

ORCA u njoftua për së afërmi me punën dhe sukseset e jashtëzakonshme të studentëve dhe stafit akademik të Fakultetit në rrafshin ndërkombëtar. Po ashtu pati dakordim që Fakulteti i Edukimit Fizik dhe i Sportit së bashku me ORCA-n të avokojnë për përmirësimin e mëtutjeshëm të infrastrukturës, për hartimin e një rregulloreje të veçantë të avancimeve për këtë Fakultet e cila i përshtatet karakteristikave të Fakultetit, si dhe për shtimin e orëve të Edukatës Fizike në nivel vendi në sistemin arsimor parauniversitar me qëllim të ruajtjes së shëndetit dhe rritjes së mundësive për punësim të studentëve të këtij Fakulteti.

ORCA përveç kritikës së zellshme për parregullsitë kudo në hapësirat publike universitare, thekson rëndësinë e afirmimit të sukseseve të vogla si ai i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe të Sportit. ORCA do të qëndrojë pranë dhe me të gjithë ata që angazhohen për rritjen e cilësisë së arsimit në vend.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Shtator 2020

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë përurimin e shtimit të katit të dytë dhe renovimit të katit të parë të Qendrës së Mjekësisë Familjare në fshatin Zhur. (Fshati Zhur, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e Komiteti për Politik dhe Financa të Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit në objektin e ri të administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)  

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ketë nje vizitë një grupi të të rinjve të Kosoves, nga etni të ndryshme. (Kabineti i Ministres MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në mbledhjen komemorative për gazetarin Sulejman Gashi. (Salla “ 1 Tetori ”, ora 13:30)

- Banorët e fshatit Karaçevë të Kamenicës protestojnë pas vendimit për mbylljen e disa shkollave në këtë qytet. (Para objektit të Komunës së Kamenicës, ora 14:00)