06 Dhjetor 2022

Notarët shpresojnë rezultate të mira në Kampionatin Evropian

Prishtinë, 14 maj - Federata e Notit të Kosovës (FNK) ka zhvilluar sot një takim me notarët e Kosovës, të cilët do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian që zhvillohet në Budapest të Hungarisë.

Në Kampionatin Evropian, dje ka zhvilluar garën e tij edhe notari ynë Art Krasniqi në kategorinë e hapur deri në 10 metra, ku ka zënë vendin e 30-të.

Me rast të takimit të sotëm, presidenti i (FNK) Astrit Haliti tregoi që Kosova do të përfaqësohet nga tetë sportistë, katër vajza dhe katër meshkuj, dhe synimi i tyre do të jetë paraqitja sa më e mirë, dhe të zënë vende më të mirë në ranglistë.

“Ajo çka presim nga ky kampionat, normalisht që jemi në një numër më të madh të sportistëve, domethënë janë katër vajza dhe katër djem, është që të ketë paraqitje sa më të mirë, normalisht përmirësim të rekordeve të Republikës së Kosovës dhe renditje sa ma lartë që të jetë e mundur nga ky kampionat”, tha Haliti.

Pas tij, fjalën mori edhe Ardian Hamiti, trajner i përfaqësueses së notit tregoi edhe pritjet që ka nga ky kampionat.

“Na e dimë potencialin tonë, presim me i përmirësuar rezultatet personale, gara është jashtëzakonisht e fortë, realisht nuk është që presim ndonjë plasman të lartë, krejt çka presim prej sportistëve është të japin performancën më të mirë prej vetës, edhe me i përmirësua rezultatet personale”, tha Hamiti.

Kosova do të përfaqësohet nga gjashtë sportistë në Kampionatin e Notit.

Arti Krasniqi zhvilloi garën e tij dje, ku zuri vendin e 30, ndërsa nesër do të udhëtojnë për në Budapest edhe shtatë përfaqësues të tjerë që të zhvillojnë garat e tyre në kategoritë përkatëse.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)