29 Janar 2023

Në Komoran nis stadiumi sintetik, investim i MKRS-së mbi gjysmë milioni euro

Prishtinë, 21 tetor - Komunës së Drenasit i shtohet edhe një terren sportiv sintetik. Për këtë Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, zëvendësi Halil Matoshi dhe Kryetari i Komunës, Ramiz Lladrovci, kanë vënë gurthemelin e stadiumit sintetik në Komoran, projekt kapital që tejkalon shumën prej gjysmë milioni euro dhe që pritet të përfundojë brenda dy viteve.

Në kuadër të vizitës së punës në Drenas, Ministrja Dumoshi ka treguar se bashkë me Kryetarin Lladrovci, kanë bërë homazhe tek shtatorja e Fehmi e Xhevë Lladrovci, për të vazhduar tek Stadiumi “Rexhep Rexhepi” i cili është financuar nga MKRS-ja.

Gjithashtu, ministrja tha se kanë biseduar për projektet që janë në realizim dhe ato që kanë qenë në plan të realizohen në të ardhmen, por për shkak të shkurtimeve buxhetore si pasojë e pandemisë, projektet që do të realizohen janë vetëm ato që kanë vazhdimësi, ndërsa projektet e reja, do të shtyhen për një kohë, ka paralajmëruar ministrja.

“Në Drenas e kudo në Kosovë, ka përmirësim të dukshëm të infrastrukturës sportive e kulturore dhe kjo na gëzon si ministri, meqenëse ky është synimi i të gjitha investimeve”, ka thënë ministrja.

Kurse nga ana e tij, kryetari Lladrovci, ka falënderuar ministren dhe MKRS-në për përkushtimin dhe përkrahjen për projektet që janë në dobi të qytetarëve të Komunës së Drenasit. Ai tha se MKRS-ja dhe Komuna kanë një bashkëpunim të shkëlqyer.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)