30 Mars 2020

Ministri i Sporteve të Italisë synon që me 3 maj të rikthej Serinë A

Romë, 18 mars - Ministri i Sporteve dhe i Politikave për të Rinjtë Vinçenco Spadafora paralajmëroi se kampionati italian Seria A mund të rifillojë në 3 maj.

Pas vendimit të UEFA-s për shtyrjen e të gjitha aktiviteve futbollistike deri në 30 qershor, zyrtari i lartë i qeverisë italiane theksoi se do të shqyrtohet më pas nëse ndeshjet do të luhen apo pa tifozë.

“Besoj se Seria A do të rifillojë në daën 3 maj. Po vlerësojmë mundësinë nëse ndeshjet do të luhen me apo pa tifozë. Urojmë që deri atëherë pandemia e koronavirusit të ndërpritet”, u shpreh për median italiane “TG1” ministri Spadafora.

Sipas kalendarit të Serisë kanë mbetur pa zhvilluar 12 javë, kurse Interi ka dhe një ndeshje më tepër ende pa luajtur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)