07 Tetor 2022

Messi rinovon deri më 2023-shin me Barcelonën

Barceloë, 23 qershor - E ardhmja e Lionel Messit do të vijojë të jetë te Barcelona, klub ku u rrit dhe shkroi historinë e futbollit.

 Kontrata e yllit argjentinas skadon më 30 qershor dhe muajt e fundit ishin shtuar shumë dyshimet për një largim të mundshëm, me Manchester City-n që ishte shfaqur i gatshëm të përfitojë nga situata.

Megjithatë media spanjolle “El Chiringuito” zbulon se nga burim e të sigurta pranë futbollistit, 6 herë fituesi i Topit të Artë ka gjetur gjuhën e përbashkët me presidentin Joan Laporta dhe do të firmosë një kontratë të re, të vlefshme deri në verën e 2023-shit.

Nuk bëhen të ditura ende detajet e kontratës së re, të cilën Messi do ta firmosë menjëherë sapo të përfundojë Copa America, ku është i angazhuar me Argjentinën, por “pleshti” duket se ka vendosur të qëndrojë në “Camp Nou” deri në përfundim të Kupës së Botës Katar 2022, ku do të synojë arritjen madhore me “albicelestët”.

Merr fund kështu frika e tifozëve katalanë se mund të humbasin me parametra zero një nga futbollistët më të mirë në historinë e futbollit, ndërsa një nga arsyet që kanë bindur Messin të rinovojë, është edhe lëvizja e drejtuesve në merkato për të afruar futbollistë me eksperiencë./supersport
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)