19 Shtator 2020

Messi pran një çmimi tjetër

Barcelonë, 4 maj - Sulmuesi argjentinas te Barcelona, Lionel Andres Messi është para një çmimi tjetër individual në repertorin e tij të bujshëm. Leo kryeson listën e e golashënuesve në Evropë, dhe është shumë fare pranë që në vitrinat e tij të shtoj edhe çmimin “Këpuca e artë”.

Argjentinasi këtë sezon për Barcelonën ka shënuar 29 gola dhe ka mbledhur plotë 58 pikë (1 gol në Spanjë vlerësohet me 2 pikë).

Më shumë gola në kampionatet evropiane ka sulmuesi i Ajaksit, uruguaiani Luis Suarez gjithsej 35. megjithatë golat në kampionatin holandez vlerësohen me një kuotë më të dobët 1,5 ashtu që Suarez edhe përkundër numrit më të madh të golave të shënuar renditet i dyti në këtë klasifikim me gjithsej 52.5 pikë.

Duke pasur parasysh se kampionati holandez është mbyllur Lionel Messi mund të rrezikohet vetëm nga Antonio Di Natale (Udinese), Uejn Runi (Mançester Junajted), dhe Didier Drogba (Çelzi).

Të tre këta kanë shënuar nga 26 gola. Në Serie A, kanë mbetur edhe dy javë për tu zhvilluar, ndërsa në Premier Ligën Angleze këtë vikend në program është java e fundit.

Për të arritur Lionel Messin, dy sulmuesve nga Premier Liga Angleze Runit dhe Drogbas u nevojiten që të shënojnë nga tre gola në ndeshjet e fundit kundër Stouk Siti respektivisht Uiganit.

Nga ana tjetër, në Spanjë deri në mbyllje të kampionatit kanë mbetur edhe tre javë ashtu që Messi mund të shënojë edhe ndonjë gol tjetër.

Deri tani Leo ka shënuar gjithsej 42 gola gjatë këtij sezoni në të gjitha veprimtaritë, kështu duke u barazuar me Kristiano Ronaldon i cili gjatë sezonit 2007/2008 kur ishte pjesë e Mançester Junajtedit kishte arritur deri te kjo shifër e golave.

Më shumë gola gjatë një sezoni për skuadrën e Barcelonës ka shënuar braziliani Luis Nazaro Da Lima Ronaldo, gjithsej 47 gola.

Konkurrent për të fituar “Këpucën e Artë” është edhe sulmuesi i Realit të Madridit Gonzalo Higuain që ka shënuar 25 gola.

Barcelona në tre ndeshjet e fundit në La Liga do të përballet me Tenerifen, Seviljën dhe Valjadolidin, ndërkohë në anën tjetër Reali i Madridit për kundërshtar do të ketë Majorkën, Atletik Bilbaon dhe Malagën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020

- Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)