26 Tetor 2020

Mbi dy milion bileta të shitura për KB “Afrika e Jugut 2010”

Johanesburg, 20 shkurt - Edhe pse deri në fillim të botërorit “Afrika e Jugut 2010”, ka edhe më pak se katër muaj, që tani janë shitur më shumë se dy milionë bileta. Megjithatë ka ende bileta të pa shitura për evenimentin më të madh të futbollit që fillon në qershor.

Organizatorët e këtij evenimenti thanë se periudha e shitjes së biletave do të vazhdojë deri në maj, dhe se gjithë tifozëve të futbollit përmes internetit do të ju jepet mundësia që të njoftohen me çmimet e biletave.

Një fakt interesant është se një biletë për të parë një ndeshje të skuadrave favorite për të fituar titullin botëror, si p.sh Gjermania kap vlerën prej 2328 dollarë, ndërsa për të ndjekur të gjitha ndeshjet në fazën e grupit të kombëtares së Ganës, një tifoz duhet ndarë 4.000 dollarë.

Organizatorët janë të gatshëm të bëjnë gjithçka me qëllim që të vazhdojnë me trendin si nikoqir të mirë, pasi në këtë kontinent deri më tani janë zhvilluar Kupa e Botës për futbollistë deri 20 vjet, që u mbajt në Egjipt si dhe ajo deri më 17 vjet, që u organizua në Nigeri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020  - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)