30 Janar 2023

Lukaku më i shtrenjti, kalon Neymar dhe Ronaldon

Londër, 9 gusht - Romelu Lukaku pritet ta kalojë Neymar dhe do të bëhet lojtari më i shtrenjtë i të gjitha kohërave sa i përket shifrave të akumuluara të transferimit, ndërsa kthimi i tij prej 98 milionë paundesh te Chelsea është drejt përfundimit.

28-vjeçari u largua nga Stamford Bridge në 2014 pas një paraqitjeje të mjerueshme trevjeçare në blutë e Londrës perëndimore që e pa atë të mos shënonte.

Sidoqoftë, ai që nga atëherë ka vazhduar, duke shënuar 177 herë në të gjitha garat, me 30 prej atyre që erdhën sezonin e kaluar për Interin, ku klubi fitoi titullin e tyre të parë në Serie A pas 11 vjetësh, nën drejtimin e Antonio Contes.

Problemet financiare të Interit nënkuptojnë se ata kanë qenë të gatshëm të hequr dorë nga një numër lojtarësh të shkojnë tashmë këtë verë, përfshirë Achraf Hakimi dhe Ashley Young, me largimin e Lukakut me letrat gati, ndërsa klubi duket se do të balancojë financat.

Kalimi i tij i fundit do ta çojë atë më lart se sulmuesi i Paris Saint-Germain në tarifat e kombinuara të transferimit, me belgun që do të grumbullojë një total të ardhurash prej 291 milion paundësh.

Transferimi i  parë i Lukakut e ishte ajo nga klubi i fëmijërisë Anderlecht në Chelsea për 17 milion paundësh nga një 18-vjeçar, pothuajse saktësisht 10 vjet në ditën kur ai kthehet në SË6, në Londër.

Ai pastaj vendosi të transferohej në Everton për shtatë vjet për 28 milion paundësh pas një huazimi produktiv sezonin e kaluar në Goodison Park që e pa atë të shënonte 15 herë në 31 ndeshje të Premier League.

Lukaku më pas u bashkua me Jose Mourinhon në vitin 2017 për 75 milionë paundësh pasi u huazua gjatë sezonit të fundit të magjisë së tij të parë te Everton, ndërsa portugezi kishte drejtimin.

Sidoqoftë, belgu pati një paraqitje të dobët në herën të dytë në Old Trafford në atë që ishte paraqitja e tij më e keqe e shënimit për katër vjet, duke shkaktuar një lëvizje në Itali për 73 milionë paundësh,  pasi ai anashkaloi stërvitjen e Djajve të Kuq dhe në vend të kësaj u lidh me ekipin e vjetër Anderlecht për të paralajmëruar një largim nga United.

Neymar ka lëvizur vetëm dy herë në karrierën e tij, me kalimin e tij në Barcelonë në 2013 nga Santos që i kushtoi gjigantëve spanjoll 72 milionë paundësh pas një mosmarrëveshjeje të zgjatur ligjore.

Kalimi i mëvonshëm i brazilianit në Paris Saint-Germain për katër vjet për 198 milion paund e bëri atë transferimin më të madh të të gjitha kohërave dhe ende nuk është tejkaluar, duke thyer rekordin e mëparshëm të mbajtur nga Paul Pogba kur ai u transferua nga Juventus përsëri në United në 2016 për 89 milion paundësh.

Cristiano Ronaldo është i treti në listën e të gjitha kohërave të tarifave të transferimit dhe udhëhoqi rrugën para kalimit të Neymar në PSG, me super ylllin që u transferua nga Sporting Lisbon në United për 12 milionë paundësh në 2003, nga United në Real Madrid për një tarifë rekord të asaj kohe prej 80 milionë paundësh në 2009 dhe së fundmi nga Real në Juventus për 100 milionë funte në 2018, që e çoi totalin e tij në 192 milionë funte.

Eden Hazard zë vendin e katërt, me belgun një nga talentet më të mëdhenj të rinj në botë kur ndërroi Lille me Chelsea në 2012 për 32 milionë paundësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)