16 Korrik 2020

La Liga spanjolle mund të vazhdojë nga 11 qershori

Madrid, 25 maj - Presidenti i La Ligës spanjolle, Javier Tebas, është i bindur se kampionati i futbollit mund të fillojë më 11 qershor, edhe atë në derbin e Sevillas mes Sevillas dhe Real Betisit.

Tebas pranoi se njoftimi i kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez gjatë fundjavës së kaluar se gara sportive mund të vazhdojë nga 8 qershori e ka befasuar, por konfirmoi se përgatitjet për vazhdimin e sezonit kanë filluar menjëherë.

Ai po ashtu konfirmoi se nga klubet ka kërkuar që të jenë fleksibile dhe të respektojnë rekomandimet shëndetësore të qeverisë.

“La Liga do të vazhdojë në fundjavën e 12 dhe 13 qershorit. Por, ndeshja e parë mund të luhet më 11 qershor. E kemi ndërmend të fillojmë më 11 qershor, ndërsa ndeshja e parë do të ishte mes Sevillas dhe Real Betisit me fillim në ora 22:00. Gjatë javës do të luajmë në mbrëmje vonë, ndërsa për fundjavë do të kemi tri orare”, tha Tebas për mediat spanjolle.

Ai theksoi se të gjitha planet janë të përkohshme, ndërsa kthimi i klubeve të dy ligave më të fuqishme spanjolle në stërvitje të plotë pritet nga fundi i muajit maj ose në ditën e parë të qershorit. Tebas po ashtu rikujtoi lojtarët për nevojën e mbajtjes së distancës sociale dhe izolimit si pjesë e kthimit gradual në fushë.

Liga spanjolle është ndërprerë më 12 mars për shkak të pandemisë globale të koronavirusit të ri. Në momentin e ndërprerjes së sezonit, pas xhiros së 27-të, lider në tabelë është Barcelona me 58 pikë, dy më shumë se Real Madridi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me miratimin e deklaratës politike në mbështetje të riafirmimit të vlerave të UÇK-së dhe Shtetit të Kosovës. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me inspektorët e tregut do të vizitojë disa operator ekonomik për të parë nga afër zbatueshmërinë e masave anti COVID-19. (MTI, ora 10:45)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Fushë Kosovës ku do te takohet me kryetarin Burim Berisha. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Objekti i AKSP-së në Vushtrri, ora 11:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikon promovimin e raportit "Sfidat e Komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në Kosovë gjatë pandemisë Covid-19". (Zyret e ADMOVERE-s në Ulpianë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Fushë Kosovës Burim Berisha vizitojn lokacionin e Muzeut të Natyrës tek Pishat, mbi fshatin Bardh i Madh. (Bardh i Madh, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Qendrës për Edukim dhe Kulturë “Libart” dhe “Bibliotekës Qarkulluese”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, Lagjja “Dardania”, ora 15:30)

- Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2021 për banorët e lagjeve I, II,II,IV dhe V të qytetit të Rahovecit. (objekti i Shkollës së Mesme të Lartë “Xhelal Hajda-Toni”,  ora 19:00)