27 Shtator 2020

Kylian Mbappe refuzon rinovimin e kontratës me PSG-në

Paris, 11 dhjetor - Futbollisti Kylian Mbappe refuzon rinovimin e kontratës që i skadon në vitin 2020.

Sulmues kampion bote me Francën në Rusi 2018-të, i është përgjigjur negativisht propozimit të klubit parizien për të zgjatur edhe me disa vite të tjera bashkëpunimin mes tyre.

Lajmi raportohet nga gazeta spanjolle As dhe vjen si një rrufe në qiell të hapur për tifozët e Paris Saint Germain.

Tashmë 20-vjeçari është kthyer në një çështje te PSG, madje siç ka deklaruar edhe trajneri Thomas Tuchel të martën në konferencë për shtyp, ai ka zëvendësuar Mbappen në sfidat ndaj Nantes dhe Montpellier pasi nuk është shfaqur në formën e tij optimale.

Drejtori sportiv Leonardo i ka ofruar një kontratë të re 20-vjeçarit deri në vitin 2025, por ai ka vendosur të mos rinovojë më.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)