30 Mars 2020

Koronavirusi po infekton me shpejtësi edhe futbollistët italianë

Romë, 14 mars - Koronavirusi i cili ka infektuar dhe po shkakton shumë vdekje në shtetin e Italisë po infekton me shpejtësi edhe futbollistët italianë.

Fiorentine konfirmon se 2 futbollistët e saj Patrick Cutrone dhe German Pezzella, së bashkua me fizioterapistin e skuadrës “vjollcë” Stefano Daineli janë infektuar me koronavirus.

Lajmi është konfirmuar në faqen zyrtare të klubit të futbollit të Firences.

Mbrëmjen e djeshme po nga Fiorentina rezultoi se edhe sulmuesi serb Dragisha Vlahoviç është infektuar me koronavirus.

Deri tani, numri i lojtarëve të Serisë A të infektuar me koronavirus ka shkuar në 9.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)