23 Shkurt 2020

Komuna Skenderaj shpalli Bleona Kadriun sportiste e vitit

Skenderaj, 28 dhjetor - Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, mori pjesë në ceremoninë e shpalljes së laureatëve në kulturë, rini e sport, për vitin 2019, në të cilën volejbollistja, Bleona Kadriu u shpallë sportisti i vitit, klubi i vitit u shpallë klubi i femrave në volejboll- Skenderaj, trajner i vitit, Ylli Kadriu si dhe veteran i sportit, Avdyl Gashi.

Në fjalën e tij para të pranishmëve kryetari Jashari u shpreh se përkrahja për sportin, kulturën dhe rininë ka qenë  dhe mbetet njëra nder shtyllat kryesore të qeverisjes së tij si  kryetar i komunë së Skenderajt.

“Krahas investimeve që kemi bërë në rregullimin e infrastrukturës sportive, krijimin e kushteve të përshtatshme për zhvillimin e sportit, ne kemi përkrahur klubet tona sportive në vazhdimësi edhe me mjete financiare e logjistike andaj kjo përkrahje do të vazhdojë edhe në të ardhmen”, ka deklaruar Kryetari Jashari.

Kryetari Jashari ka thënë se si komunë kanë  pasur investime në  renovimin dhe ndërtimin e shumë fushave sportive, në qytet dhe në zonat përreth shkollave, fillimin e ndërtimit të poligoneve multi funksionale, sallave të sportit e pishina gjysëmolimpike, të cilat sipas tij do të ofrojnë kushte moderne për zhvillimin e sportit.

Ai tutje  ka falënderuar sportistët dhe bizneset private të Komunës së Skenderajt, të cilat kanë përkrahur nismat e Komunës në përkrahjen e klubeve sportive dhe të sportit në përgjithësi në komunën tonë.

“Ky bashkëpunim do të vazhdoj të thellohet edhe më shumë me bizneset private, pasi që tashmë është miratuar edhe ligji për sponsorizim përmes së cilit bizneset do ta kenë shumë më të lehtë për t’i përkrahur të gjitha klubet e Komunës tonë, duke mos paguar tatim për aq sa sponsorizojnë klubet sportive”, ka përfunduar Kryetari Jashari.

Gjatë kësaj ceremonie u ndanë edhe mirënjohje për artistë e këngëtar, për bizneset dhe individët të cilët kontribuan në kulturë, art,  rini e sport gjatë këtij viti. ​

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)