26 Janar 2022

Komuna e Rahovecit shpall sportistët më të mirë të vitit

Rahovec, 30 dhjetor - Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit është bërë shpallja e sportistëve më të mirë për vitin 2021 të komunës së Rahovecit. Vlerësimi i sportistëve është bërë nga komisioni profesional i formuar nga kryetari i Komunës, Smajl Latifi.

Shpërblimet e para iu takuan hendbollistëve të Klubit të Hendbollit “Rahoveci”, Besmir Kusari me trajnerin Leonard Cula, si dhe punëtorit sportiv të këtij klubi Afrim Deliu, i cili u cilësua si më i miri për vitin 2021.

Nga komisioni i formuar nga kryetari i komunës, Smajl Latifi janë vlerësuan edhe shahistët e rinj Alaudin Shtavica e Elma Sharku, si dhe mjeshtri i shahut Sabahudin Kollari. Po ashtu, u shpërblyen edhe futbollistët më të mirë, ndërsa trajneri i vitit u vlerësua ai i KF Rahoveci, Senad Alirifa.

Më i miri për vitin 2021 u vlerësua Visar Ejupi, basketbollist i ri i KB Rahoveci, i cili në turneun e FIBA European Challanger në Tiranë, u shpall si lojtari më i vlerësuar (MVP), pasi që kontribuoi që Kosova ta fitojë këtë turne dhe të shpallet kampion për moshat U18. Visarin, si basketbollist me perspektivë dhe modest, e pret një e ardhme e ndritur nëse do të vazhdojë të punojë dhe të kontribuojë në sukseset e KB Rahoveci.

“Pata kënaqësinë që t’ia jap një mirënjohje për kontribut në atletikë vrapuesit të pasionuar Erzen Zyberaj, i cili e promovon Kosovën dhe Rahovecin në çdo garë ku ai merr pjesë. Me mirënjohje janë shpërblyer edhe sportistët; Admir Mullabazi, Edmond Cana, Hysen Zllanoga, Sadedin Cena, Odesa Muharremi, Arsim Kastrati, Haxhi Sada, Hadis Durguti, si dhe gazetari i sportit Shaip Shala.

Mirënjohje janë ndarë edhe për klubet, shoqatat sportive dhe individët që merren me sport në komunën e Rahovecit.  Kërkova nga sportistët që të vazhdojnë të japin kontributin e tyre në disiplinat ku garojnë, ndërsa Komuna do të përpiqet t’u qëndrojë pranë me infrastrukturë më të mirë sportive dhe me mbështetje konkrete materiale e financiare.

Sporti është ambasador i mirë dhe një mundësi më shumë për ta njohur Kosovën botërisht, prandaj sukseset e sportitëve tanë janë edhe suksese të Kosovës”, ka thënë ndër të tjera kryetari Latifi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2022

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhes. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe dhe nderime për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi, të rënë në Brestoc me 27 janar 1990. (Brestoc, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e pandemisë COVID-19 në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Komuniteti Bektashian i Kosovës Gjyshata Gjakovë organizon ngjarjen përkujtimore për një vjetorin e kalimit nga jeta të ish-Kryetarit të Komunitetit Bektashian të Kosovës, Baba Mumin Lama si dhe 47 vjetorin e kalimit nga jeta të Baba Musa Himaduna, njëkohësisht rivarrimin e tij në tyrben e baballarëve bektashian në Gjakovë. (Ambientet e Teqesë Bektashiane në Gjakovë pranë “Hani i Haraçisë”, ora 11:00)
 
- Komuna e Rahovecit organizon manifestimin përkujtimor e kulturor për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Me rastin e 30 vjetorit të Shtëpive-Shkolla, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama së bashku me ekipin e tij, do ta vizitoj Muzeun “Shtëpitë-Shkolla” te familja Hertica, shtëpi këto që u shndërruan në shkolla në periudhën e rezistencës mbarë popullore kundër regjimit serb. (Kodra e Trimave, ora 12:00)

- Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i kushtohet shkrimtarit, veprimtarit politik, laureatit të Çmimit Nobel për Paqe dhe të mbijetuarit të Holokaustit, Elie Wiesel.  (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 12:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore mban konferencën lidhur me situatën energjetike në vend. (Zyret e INDEP, ora 14:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)