19 Shkurt 2020

Juventus interesohet për Varane, Reali kërkon 100 milionë Euro

Madrid, 2 prill - Raphael Varane po përgatit largimin e bujshëm nga Reali i Madridit në fundin e këtij sezoni, por nuk do të jetë kaq i thjeshtë divorci i kampionit të botës me Galaktikët.

Zbarkimi në kryeqytetin spanjoll i Eder Militaos nga Porto e ka përshpejtuar shansin që francezi të provojë një aventurë në një skuadër tjetër, por janë pak ekipe që mund të përballojnë sakrificat ekonomike.

Juventus është ekipi që ka lëvizur më shumë së fundmi për të bindur enturazhin e mbrojtësit që të zgjedhë Torinon, dhe bardhezinjtë favorizohen nga miqësia e Rafael Varane me Kristiano Ronaldon. Por pengesat janë të tjera dhe përfaqësojnë vërtet një barrierë serioze.

Real Madrid kërkon 100 milionë Euro për kartonin e mbrojtësit, dhe për këtë bazohet te interesimi i vazhdueshëm i Mancester Junaitid, që pasi i rinovoi besimin trajnerit Solskjaer, tani do t’i japë një skuadër konkurruese.

Një tjetër problem është paga e mbrojtësit francez. Ai aktualisht merr thuajse 6 milionë Euro në sezon në kampin Merenges, një shifër e kënaqshme, por e ulët krahasuar me shumicën e titullarëve te Reali.

Varane kërkon të fitojë të paktën 7.5 milionë Euro në ekipin e ri. Rruga e tij drejt Juventus është me shumë të panjohura, por kjo mund të realizohet me ndërhyrjen e një superagjenti si Zhorzh Mendes, i njëjti që solli Ronaldon te kampionët e Italisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00) 

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)