02 Qershor 2020

Juventus arrin marrëveshjen me lojtarët për pagat

Torino, 28 mars - Klubi i kampion i Italisë, Juventus ka bërë me dije se sapo ka arritur një marrëveshje me lojëtarët e ekipit dhe trajnerin për çështjen e pagave, detyruar nga rrethanat e krijuara nga pandemia e koronavirusit.

Sipas të dhënave nga klubi, lojëtët e “Zonjës së vjetër” dhe trajneri kanë rënë dakord për shkurtimin e pagës së muajve mars, prill, maj e qershor 2020.

Nga kjo marrëveshje, bardhezinjtë do të kursejnë mbi 90 milionë euro. Një lëvizje të tillë kanë aplikuar së fundmi dhe shumë klube të tjera europiane duke qenë se aktiviteti futbollistik tashmë është ndërprerë dhe klubet duhet të ulin shpenzimet në maksimum.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)