18 Tetor 2019

Higuain kalon zyrtarisht tek Milani

Milano, 3 gusht - Futbollisti argjentinas Gonzalo Higuain tashmë edhe zyrtarisht është pjesë e Milanit.

Në një deklaratë nga klubi italian “Milan” thuhet se futbollisti 30-vjeçar është huazuar për 18 milionë euro me opsion për blerje për një shumë shtesë prej 36 milionë euro.

Higuain, i cili dy vite më parë ishte transferuar nga “Napoli” tek “Juventus”-i për 90 milionë euro, vitin e kaluar shënoi 16 gola me fanellën e "Zonjës së vjetër" në ligën e parë italiane “Serie A”.

Gjithashtu “Milan” ka nënshkruar kontratë 5-vjeçare edhe me mbrojtësin 24-vjeçar italian të Juventusit, Mattia Caldara.

Juventusi në një njoftim nëpërmjet faqes së tij bëri të ditur se Leonardo Bonucci, i cili luante për Milanin, i është rikthyer ish-ekipit të tij, Juventus.

Mbrojtësi Italian 31-vjeçar Bonucci vitin e kaluar nga Juventusi kaloi në Milan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 tetor 2019

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të nivelit të lartë nga MCC, kryesuar nga znj. Caroline T. Nguyen, Drejtoreshë Menaxhuese e MCC për Evropë, Azi, Pacifik dhe Amerikë Latine, me këtë rast, do të nënshkruaj amandamentimin e Marrëveshjes CDF. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe njëkohësisht hapjes së fushatës Kundër Trafikimit me Njerëz, Ministria e Punëve të Brendshme organizon konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dhjetë te rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organiozn aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren. (Objekti i SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren, ora 10:30)

- Komisioni i Pavarur i Mediave do të mbajë konferencë për media në lidhje me prezantimin e  “Raportit të monitorimit të  Ofrueseve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele  gjatë fushatës për zgjedhjet e parakohshme 2019”.  (Zyra e KPM-së, qyteza Pejton, ora 12:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës "20" të Mentor Avdilit. (Galeria Qahili, ora 20:20)