17 Nëntor 2019

Hendboll: Kosova nikoqire me Bullgarinë për 17 shkurt

Prishtinë, 5 shkurt - Me rastin e dyvjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, më 17 shkurt, përfaqësuesja e Kosovës në hendboll në konkurrencën e femrave do të zhvillojë ndeshje miqësore ndërkombëtare me Përfaqësuesen A të Bullgarisë.

Ky takim është konfirmuar nga zyrtarët e Federatës së Hendbollit të Bullgarisë. Detajet se ku do të zhvillohet ndeshja dhe të dhënat tjera do të bëhen të ditura gjatë ditëve.

Deri te ky takim erdhi pas kontakteve të drejtpërdrejta që patën krerët e FHK-së, Mexhit Devaja dhe Izet Gjinovci gjatë zhvillimit të Kampionatit Evropian për meshkuj në Vjenë të Austrisë fundjavën që lamë pas.

Po ashtu udhëheqësit e FHK-së parimisht kontraktuan edhe një ndeshje të Përfaqësueses së meshkujve me kombëtaren e Italisë, por kjo pritet që të bëhet zyrtare përfundimisht brenda 2-3 ditësh, sepse sipas presidentit të Federatës të Hendbollit të Italisë Françesko Purramuto duhet ndryshuar termini i zhvillimit të garave në Kampionatin italian, në mënyrë që kombëtarja italiane të zbarkon më 17 shkurt në Prishtinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)