22 Gusht 2019

Hendboll: Kosova nikoqire me Bullgarinë për 17 shkurt

Prishtinë, 5 shkurt - Me rastin e dyvjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, më 17 shkurt, përfaqësuesja e Kosovës në hendboll në konkurrencën e femrave do të zhvillojë ndeshje miqësore ndërkombëtare me Përfaqësuesen A të Bullgarisë.

Ky takim është konfirmuar nga zyrtarët e Federatës së Hendbollit të Bullgarisë. Detajet se ku do të zhvillohet ndeshja dhe të dhënat tjera do të bëhen të ditura gjatë ditëve.

Deri te ky takim erdhi pas kontakteve të drejtpërdrejta që patën krerët e FHK-së, Mexhit Devaja dhe Izet Gjinovci gjatë zhvillimit të Kampionatit Evropian për meshkuj në Vjenë të Austrisë fundjavën që lamë pas.

Po ashtu udhëheqësit e FHK-së parimisht kontraktuan edhe një ndeshje të Përfaqësueses së meshkujve me kombëtaren e Italisë, por kjo pritet që të bëhet zyrtare përfundimisht brenda 2-3 ditësh, sepse sipas presidentit të Federatës të Hendbollit të Italisë Françesko Purramuto duhet ndryshuar termini i zhvillimit të garave në Kampionatin italian, në mënyrë që kombëtarja italiane të zbarkon më 17 shkurt në Prishtinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)