22 Prill 2021

Gomez prezantohet te Sevilla

Madrid, 29 Janar - Pas një periudhe të vështirë te Atalanta gjatë dy muajve të fundit, për shkak të një debati me trajnerin Gian Piero Gasperini, fantazisti argjentinas Papu Gomez u transferua në kampionatin spanjoll te Sevilla, ku edhe bëri prezantimin zyrtar pasditen e sotme.

Papu Gomez tha se ndihet mjaft i lumtur që do të veshë fanellën e Sevillas dhe më pas solli në vëmendje faktin që në klubin andaluzian kanë luajtur shumë argjentinas, përfshi edhe legjendën Diego Armando Maradona.

“Kam folur me shumë djem dhe të gjithë më kanë folur shumë mirë për qytetin këtu. Për më tepër, Sevilla ka pasur një histori mjaft të mirë me argjentinasit, pasi kanë luajtur shumë futbollistë. Jam shumë i lumtur që do të vesh fanellën e klubit me të cilin ka luajtur Maradona. Më mungon pak ritmi i ndeshjeve, por jam në gjendje të mirë fizike dhe dua të jap kontributin tim për skuadrën”, deklaroi Papu Gomez.

Në prezantimin e fantazistit argjentinas, ishte edhe trajneri i Sevillas Julen Lopetegui, i cili paralajmëroi ish kapitenin e Atalantës se e pret një konkurrencë e fortë dhe se do t’i duhet të djersijë shumë për të fituar vendin në formacion.

“Është një futbollist që më pëlqen shumë, por që këtu do të përballet me sfidën më të vështirë të karrierës. Vjen për të ndihmuar një skuadër që po bën shumë mirë deri tani, ndaj shokët e rinj nuk do t’ia bëjnë jetën të lehtë, sa i përket garës për një vend në formacion”, u shpreh trajneri spanjoll.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)