29 Janar 2023

Gjermania, kombëtarja e parë në futboll që kualifikohet në Botërorin 2022

Berlin, 12 tetor - Gjermania siguroi vendin e saj për Kupën e Botës 2022 me dy ndeshje të mbetura duke mposhtur Maqedoninë e Veriut 4:0 në ndeshjet kualifikuese të hënën.

Golat e shënuar në pjesën dytë nga Kai Havertz, Timo Werner (2) dhe Jamal Musiala u sollën mysafirëve një fitore në arenën Todor Proeski në Shkup.

Gjermania u bë kombëtarja e parë që u kualifikua për turneun në Katar pasi grumbulloi 21 pikë në Grupin J.

Rumania mundi Armeninë 1:0, ndërsa Islanda mposhti Lihtenshtajnin 4:0 në përplasjet e Grupit J.

Rumania ka 13 pikë, duke u radhitur në vendin e dytë, e ndjekur nga Maqedonia e Veriut dhe Armenia, të cilat kanë nga 12 pikë secila.

Islanda ka tetë pikë dhe Lihtenshtajni ka vetëm një pikë në tetë ndeshje.

Rezultatet e ndeshjeve kualifikuesve:

– Grupi E:

Estonia – Uellsi 0:1

Bjellorusia – Republika Çeke 0:2

– Grupi G:

Letonia – Turqia 1:2

Holanda – Gjibraltari 6:0

Norvegjia – Mali i Zi 2:0

– Grupi H:

Administrata e Qipros Greke – Malta 2:2

Kroacia – Sllovakia 2:2

Sllovenia – Rusia 1:2

– Grupi J:

Maqedonia e Veriut – Gjermania 0:4

Rumania – Armenia 1:0

Islanda – Liehtenshtajni 4:0

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)