12 Gusht 2020

Foto e rrallë e vitit 1980, boksier Tahiraj në stërvitje me trajnerin Nimani

Prishtinë, 3 korrik - Një stërvitje në ato vitet ku shihet Agim Tahiraj, atëkohë stërvitej me trajnerin e madh Lah Nimani (tani i ndjer).

Këtë foto Tahiraj e ruan me krenari dhe është i lumtur që ka qenë pjesë e kohës së artë të Prishtinës, por që pastaj kishte shkuar në Kristal të Zajeçarit, kur garonin në elitën e boksit ish jugosllav.

Tahiraj karrierën e filloi në Klubin e Boksit "Prishtina", ku në vitin 1980 u bë kampion i Kosovës në kategorinë gjysmë e mesme 71 kg dhe nen kampion i Ish Jugosllavisë po në ketë kategori, në konkurrencën e Juniorëve.

Karrierën e vazhdoj në Klubin e Boksit "Partizani" në Gjilan dhe që nga viti 1983 karrierën e vazhdoj në KB "Kristal" te Zajeqarit deri në vitin 1988 ku edhe e përfundoj karrierën e aktivitetit si sportist, dhe që nga pavarësimi i sportit kosovare në vitin 1991 vazhdon me sportin e boksit, por si trajner në KB "Prishtina" se bashku me kolegët deri pas përfundimit te luftës e po ashtu edhe pas lufte vazhdon punën në ketë klub deri në vitin 2001 ku në ketë vit pikërisht në mars te viti 2001 themelon Klubin e Boksit "Drenasi" në qytetin e Drenasit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)