20 Shkurt 2020

Fatih Karabaxhaku dhe Alma Mehmeti kampion të Juniorve në pingpong

Ferizaj, 7 prill - Sot, shkollën Fillore ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj u mbajt Kampionati individual i Kosovës për junior, ku morën pjesë rreth 70 pingpongistë e pingpongistë nga shumica e klubeve.

Garat sot filluan me garat individuale në fazën e grupeve, për të vazhduar me garat e çifteve të meshkujve, femrave dhe të çifteve të përziera, e pastaj garat individuale për meshkuj dhe femra.

Te çifte të përziera, nga 19 çifte të paraqitura, titullin e kampionit e mbrojtën Fati Karabaxhaku/Alma Mehmeti që në finale ishin më të mirë se Sylejman Çerkini/Shega Hashani, duke fituar me 3:.

Në konkurrencën e çifteve të femrave, nga 9 çifte të paraqitura, titullin e kampionit e mbrojtën Alma Mehmeti/Bleona Mehmeti që në finale ishin më të mira se dyshja Shega Hashani/Jerina Rexhapi duke fituar me rezultat 3:1.

Garë shumë e fortë u zhvillua në kategorinë e çifteve të djemve, nga 18 çifte, më të mirët në finale u përsëri dolën Fatih Karabaxhaku/Kreshnik Mahmuti që përsëri fituan ndaj dyshes Arbnor Nuredini/Blendi Hajdari, por kësaj radhe me rezultat më të ngushtë 3:2.

Në konkurrencën e junioreve në gjysmëfinalen e parë u takuan, Shega Hashani dhe Bleona Mehmeti, kësaj radhe më e mirë doli Bleona duke fituar me rezultat të ngushtë 3:2. Në ndeshjen e dytë gjysmëfinale Alma Mehmetit fitoi ndaj Jerina Rexhepit me 3:1. Në finale Alma ishte më mirë se Bleona, duke mbrojtur titullin për vitin e tretë radhazi, duke fituar me 3:0.

Në konkurrencën e meshkujve, patëm më shumë të paraqitur, andaj edhe më shumë ndeshje interesante.

Në gjysmëfinalen e parë Fatih Karabaxhaku fitoi ndaj 3:0 ndaj Aulon Bivolakut, ndërsa Kreshnik Mahmuti 3:1 ndaj Blendi Hajdarit në gjysmëfinalen e dytë.

Në finale u takuan dy lojtarët më të mirë që ofruan një ndeshje të fortë dhe plot dramë për publikun.

Kësaj radhe Fatihu ishte më i koncentruar duke fituar finalen me 3:1 e me këtë edhe titullin e tretë në këtë kampionat. Fatihu ditë më parë mori edhe lajmi për ftesën në lojërat olimpike Evropiane në Minsk.

Renditja:

Çifte të përziera:

1. Alma Mehmeti-Fatih Karabaxhaku

2. Shega Hashani-Sylejman Qerkini

3. Jerina Rexhepi-Dren Qerkini

3. Adea Babuni-Blend Hajdari

Çifte – femrat:

1. Alma Mehmeti-Bleona Mehmeti

2. Shega Hashani-Jerina Rexhepi

3. Alma Hoxha-Florentina Qorolli

3. Rinesa Imeri-Loresa Imeri

Çifte – meshkujt:

1. Fatih Karabaxhaku-Kreshnik Mahmuti

2. Blend Hajdari-Arbnor Nuredini

3. Aulon Bivolaku-Flamur Isa

3. Dren Qerkini-Sylejman Qerkini

INDIVIDUALE – F-

1. Alma Mehmeti

2. Bleona Mehmeti

3. Jerina Rexhepi

3. Shega Hashani

INDIVIDUALE – M-

1. Fatih Karabaxhaku

2. Kreshnik Mahmuti

3. Aulon Bivalaku

3. Blend Hajdari

Fituesit u shpërblyen me mirënjohje e medale e kampionët edhe me Kupa.   

Linda Zeqiri shpallet Kampione në Turneun në Tivat Open 2019

Një lajm i mirë vjen nga Mali i zi, ku motrat Zeqiri morën dy vendet e para. Linda Zeqiri zuri vendi e parë, ndërsa Hanife Zeqiri vendin e dytë, në një turne që pjesëmarrës ishin mbi 100 pingpongist meshkuj dhe femra nga vendet e rajonit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020

- Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)