17 Nëntor 2019

Euro 2012, është hedhur shorti për grupet kualifikuese

Varshavë, 7 shkurt - Në Varshavë është hedhur shorti për grupet kualifikuese në europianin 2012. Në vazon e parë ishte Spanja, Gjermania, Hollanda, Italia, Kroacia, Portugalia, Franca, Rusia.

 

Në vazon e dytë ishin skuadrat e Greqisë, Çekisë, Suedisë, Zvicrës, Serbisë, Turqisë, Danimarkës, Sllovakisë dhe Rumanisë.

Në vazon e tretë ishin skuadrat e Israelit, Bullgarisë, Finlandës, Norvegjisë, Republikës së Irlandës, Skocisë, Irlandës së Veriut, Austrisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Në vazon e katërt ishin Sllovenia, Letonia, Hungaria, Lituania, Bjellorusia, Belgjika, Uellsi, Maqedonia dhe Qiproja. Në vazon e pestë ishin Mali i Zi, Shqipëria, Estonia, Gjeorgjia, Moldavia, Islanda, Armenia, Kazakistani dhe Lihtenshtenji. Në vazon e gjashtë ishin Azerbajxhani, Luksenburgu, Malta, Ishujt Faroe, Andora dhe San Marino.

Pas hedhjes së shortit janë krijuar këto grupe kualifikuese si më poshtë:

Grupi A
1. Gjermania
2. Turqia
3. Austria
4. Belgjika
5. Kazakistani
6. Azerbajxhani

Grupi B
1.Rusia
2.Sllovakia
3. Irlanda
4. Maqedonia
5. Armenia
6. Andora

Grupi C
1.Italia
2.Serbia
3.Irlanda e Veriut
4.Sllovenia
5.Estonia
6.Ishujt Faroe

Grupi D
1.Franca
2.Rumania
3.Bosnja Hercegovina
4.Bjellorusia
5.Shqipwria
6.Luksenburgu

Grupi E
1.Holanda
2.Suedia
3.Finlanda
4.Hungaria
5.Moldavia
6.San Marino

Grupi F
1.Kroacia
2.Greqia
3.Israeli
4.Letonia
5.Gjeorgjia
6.Malta

Grupi G
1.Anglia
2. Zvicra
3. Bullgaria
4. Uellsi
5. Mali i Zi

Grupi H
1.Portugalia
2.Danimarka
3. Norvegjia
4. Qipro
5. Islanda

Grupi I
1.Spanja
2. Ccekia
3. Skocia
4. Lituania
5. Lihtenshtenji

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)