23 Tetor 2019

Ekipet e Formula 1 prezanojnë makinat e tyre

Valenci, 2 shkurt - Pilotët e skuderisë së Mercedes GP-së, Mihael Shumaher dhe Niko Rosberg, të hënën janë paraqitur para mediave në pistën në Valencia, ku kanë prezantuar makinën e re, me të cilën do të bëjnë gara në sezonin e ri. Kjo është makina e parë e Mercedesit për gara në Formula 1, pas 55 viteve pushim.

Testimet e para i ka realizuar Rosberg, ndërsa më pas edhe legjenda e këtij sporti Mihael Shumaher, i cili rikthehet në pistë pas 3 viteve pushim. Ndërkohë edhe skuderia e Ferrarit ka realizuar testimet e para, të makinës së re. Felipe Massa është ulur në Ferrarin e ri, për herë të parë pas lëndimit që pësoi në garën e Hungarisë.

Sot pritet që testimeve tu bashkëngjitet edhe anëtari i ri i Ferrarit Fernando Alonso. Ndërkohë, në Valencia është prezantuar edhe makina e re Toro Rosos, e cila këtë vit e ka shkëputur plotësisht lidhjen me Red Bull-in dhe do funksionojë si një e vetme.

Makinën e saj të re ka prezantuar edhe Renault, duke konfirmuar se Robert Kubica dhe rusi Vitali Petrov do të jenë pilotët e sezonit të ri. Ditën e prezantimeve e mbylli BMW Sauber, e cila sezonin e ardhshëm do të pilotohet nga Kamui Kobayashi dhe Pedro de la Rosan. Sezoni i ri në Formula 1 fillon  më 14 mars, me garën për çmimin e madh të Bahreinit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 tetor 2019 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët "Eqrem Qabej" në Mitrovicë, ku do të takoj drejtoreshën e kësaj shkolle, Remzije Alidemaj, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa të Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet dita e parë e panairit ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit AGROKOS. (Salla 1 Tetori, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës dhe SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosova organizon ceremoninë inauguruese të Punëtorisë “Made in Kosova”. (SOS Fshatrat e Fëmijëve në Prishtinë, Rr. 1 Tetori p.n, Velani, ora 11:00)

- Organizatat joqeveritare Community Building Mitrovica, Mundësia, 7 Arte, Civil Development Organisation, Iniciativa Qytetare Skenderaj organizojnë konferencën e përbashkët të në të cilën do të prezantohet Raporti i monitorimit të aktivitetit të prokurimit: Qendra e riciklimit industrial për mbeturinat paraprakisht të klasifikar ose të përziera.  (Community Building Mitrovica, pas ëmbëltorës “Ballkan, ora 11:00)

- Lansohet platforma digjitale në rajon me koncept të "ekonomisë së përbashkët" e cila ju mundëson individëve të përfitojnë nga mjetet e tyre motorike duke i lëshuar ato me qira, si dhe personave të interesuar të marrin makina motorike me qira me cmime më të arsyeshme se nga format trandicionale të makinave me qira. (Objekti i Inovation Center of Kosova, ora 11:00)

- Bëhët promovimi i librit "Me Mall dhe Lot nga Stambolli" të autorit Hamdi Thaqi dhe Nazife Prebreza- Thaqi, që flitet për shpërnguljen e familjes Prebreza nga Toplica. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.51. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Takohen dy grupet punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Selia e LDK-së, “Qafa”, ora 15:00)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës me në ceremoni solemne shënon vitin e 10-të Jubilar Gjyqësor. (Hotel Emerald, ora 17:00)