01 Prill 2020

City përjashtohet nga garat evropiane, gjobitet me 30 milion euro

Manchester, 15 shkurt - Manchester City është përjashtuar nga Liga e Kampionëve për dy sezonet e ardhshme nga Uefa dhe është gjobitur me 30 milion euro pasi u zbulua se kishte thyer rregullat e Feir Plejt Financiar.

"Klubi i futbollit Manchester City Football bëri shkelje serioze të Liçensimit të Klubeve dhe Rregullave Financiare "fair-play", duke mbivlerësuar të ardhurat e sponsorizimit të tyre në llogaritë dhe në informacionet e tyre madje edhe të paraqitura në UEFA midis viteve 2012 dhe 2016", tha UEFA në një deklaratë.

Klubi gjithashtu nuk arriti të bashkëpunojë në hetimin e këtij rasti, tha UEFA.

"Dhoma Gjykuese ka vendosur masa disiplinore ndaj Klubit të Futbollit Manchester City duke rekomanduar që të përjashtohet nga pjesëmarrja në garat e klubeve të UEFA-s në dy sezonet e ardhshme (sezonet 2020/21 dhe 2021/22)", tha UEFA.

Kampionët aktualë të Anglisë po ashtu u gjobitën me 30 milionë euro.

Manchester City ka të drejtë ta apelojë këtë vendim në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Prill 2020  - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Zyra e Presidentit, Prishtinë, ora 10:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e LDK-së,  Isa Mustafa. (Zyra e Presidentit, ora 10:30)

- Instituti i Medies i Kosovës mban konferencë për medie në lidhje me masat e Qeverisë së Kosovës për të përkrahur sektorin privat të bizneseve për masat diskriminuese të Qeverisë ndaj mediave private te Kosoves. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli. (Zyra e Presidentit, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencë për media me temë "AKB reagon pas vendimit për zëvendësimin e taksës me masa reciprociteti'. (Zyret e AKB-ës, ora 13:00)