06 Dhjetor 2022

Christopher Doran dhe Alma Mehmeti fitues në Turneun Memorial "Ahmet Hoxha"

Ferizaj, 24 maj - Dje, në sallën e sporteve të shkollës fillore "Tefik Çanga" në Ferizaj, u mbajt për herë të 22-të me radhë, turneu memorial tradicional për nder të jetës dhe veprës së heroit të Kosovës "Ahmet Hoxha".

Hapjen zyrtare të turneut e bëri drejtoresha e DKRS-së në komunën e Ferizajt znj. Xhemile Murati - Shabani së bashku me kryetarin e FPPK-së z. Jeton Beqiri dhe kryetarin e Kpp 'Ahmet Hoxha' z. Zymer Syla.

Pjesëmarrës ishin rreth 150 pingpongistë të të dy gjinive nga Kosova, të cilët u ndanë me grupe dhe orare të caktuara, poashtu nuk pati mundësi të ftohen pingpongistët nga rajoni për arsye të pandemisë.

Të kategoria e femrave pjesëmarrëse ishin 29 garuese, të cilat nga ora 9:30 garuan në sistem eliminimi,  dita ditës garat po bëhen më interesante, e të papritura. Kësaj radhe befasi e mirë ishte Bjondina Hasani që eliminoj Shega Hashanin në të 8-tën e finales, e pastaj edhe Alma Mehmeti që fitoi në finale ndaj Linda Zeqirit.

Dy gjysmë finalet, Linda Zeqiri kundër Hanife Zeqirit dhe Alma Mehmeti kundër Bjondina Hasanit, u mbyllen me rezultat 3:0, e në finale ishte një duel mjaft interesant ndërmjet Lindës dhe Almës, në fund me rezultat të ngushtë 3:2 fitoj Alma, fitullin e parë këtë vit në kategorinë e seniorve.

Te kategoria e meshkujve numri i të interesuarve për pjesëmarrje ishte mjaft i madh, morën pjesë 112 garues nga të gjitha klubet e Kosovës, që filluan garat nga ora 12:00 me sistem eleminimi.

Për dashamirët e pingpongut kishte mjaft ndeshje interesante, befasi konsiderohen fitoret në të 32 e finales të Sylejman Çerkinit ndaj Eroll Boshnjakut, Altin Mulit ndaj Berkan Bajmaj, Petrit Dragidelles ndaj Alimemhet Kaçanikut si dhe Elnes Alitit ndaj Feim Ramës.

Në gjysmëfinalen e parë Kreshnik Mahmuti fitoj një set ndaj Christopher David Doran, ndërsa në Gjysmë finalen e dytë Blendi Hajdari fitoi 2 seta ndaj Fatih Karabaxhakut.

Në Finale përsëri u ndeshjen Christopher David Doran dhe Fatih Karabaxhaku, kësaj radhe ndeshja ishte më e fortë, për çka tregon edhe rezultati i ngushtë 3:2 për Christopher David Doran që ka kontribuar në ngritjen e cilësisë në elitën e pingpongut Kosovar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)