26 Shtator 2022

Bota e tenisit tronditet pas zhdukjes të tenistes kineze

Pekin, 17 nëntor - Tenistja japoneze Naomi Osaka tha se ishte e shqetësuar për sigurinë e tenistes kineze Peng Shuai, e cili prej disa ditësh është zhdukur.

Zhdukja e Peng Shuait ka shqetësuar publikun sportiv. Asgjë nuk dihet për të pas një postimi në rrjetet sociale ku pretendonte se ishte ngacmuar seksualisht nga ish-zëvendëskryeministri kinez, Zhang Gaoli.

Pas reagimit të tenistit të parë në botë, Novak Gjokoviç, i cili deklaroi se është tronditur nga ky informacion, ka reaguar edhe ish-tenistja më e mirë në botë, japonezja Naomi Osaka.

“Censura nuk është kurrë e drejtë me asnjë çmim. Shpresoj që Peng Shuai dhe familja e saj të jenë të sigurt. Jam e tronditur nga situata aktuale dhe i dërgoj dashuri”, ka shkruar fituesja e katër turneve Grand Slam.

Peng, një nga yjet më të mëdha të sportit kinez, e akuzoi Zhang Gaoli-n në rrjetin social Weibou më 2 nëntor se e kishte detyruar atë për marrëdhënie intime tre vjet më parë.

Federata e Tenisit të Grave (WTA) bëri thirrje për hetim ndërsa drejtori i saj ekzekutiv Steve Simon tha se megjithëse morën "garanci" se Peng ishte e sigurt, ata nuk ishin në gjendje të komunikonin me të.

Qeveria kineze nuk i është përgjigjur ende akuzave. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, i cili merret me mediat ndërkombëtare, u tha gazetarëve se nuk ishte në dijeni të situatës dhe se kjo nuk është një "çështje diplomatike".

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)