08 Shkurt 2023

Barcelona shkarkon trajnerin Koeman

Barcelonë, 28 tetor - Barcelona shkarkoi trajnerin Ronald Koeman të mërkurën pas humbjes 1:0 ndaj Rayo Vallecano, bëri të ditur klubi i La Ligës.

“FC Barcelona ka shkarkuar Ronald Koeman nga detyra e tij si trajner i ekipit të parë. Presidenti i klubit, Joan Laporta, bëri njoftimin për vendimin pas disfatës ndaj Rayo Vallecano-s”, thuhet në njoftimin e klubit.

“Ronald Koeman do t’i thotë lamtumirë skuadrës të enjten në Ciutat Esportiva. FC Barcelona dëshiron ta falënderojë për shërbimin e tij për klubin dhe i uron gjitha të mirat në karrierën e tij profesionale”, thuhet më tej.

Barça është në vendin e nëntë në La Liga me 15 pikë në 10 ndeshje.

Disfata e së mërkurës erdhi pasi skuadra humbi kundër Real Madridit të dielën.

Ish-trajneri holandez, 58-vjeç, u shkarkua pas 14 muajsh në krye me 39 fitore, 12 barazime dhe 16 humbje në 67 ndeshjet e tij. Ai gjithashtu fitoi Copa del Rey 2021.

Sipas mediave lokale, ish-mesfushori i Barcelonës, Xavi Hernandez thuhet se është kandidati më i përfolur për të zëvendësuar Koemanin.

Në fillim të këtij muaji, klubi mbështeti trajnerin Koeman pavarësisht rezultateve zhgënjyese.

“Pavarësisht rezultateve, Koeman do të vazhdojë të jetë trajner i Barçës. Kontrata e tij është ende në fuqi”, pati deklaruar para gazetarëve presidenti i Barcelonës, Laporta më 2 tetor.

Koeman ishte një nga futbollistët më të rëndësishëm të gjeneratës së tij, në pozitën e mbrojtësit për klubet holandeze Ajax, PSV Eindhoven, Feyenoord si dhe Barcelona.

Ai fitoi Kupën e Kampionëve të Klubeve të Evropës dhe një triumf të Superkupës së UEFA-s me Barcelonën dhe një tjetër Kupë të Kampionëve Evropian të Klubeve me PSV-në gjatë karrierës së tij si lojtar.

Legjenda holandeze fitoi Kampionatin Evropian të vitit 1988 i njohur gjerësisht si UEFA “EURO 88” me Holandën, titulli i vetëm i madh i vendit.

Barcelona e angazhoi Koemanin në vitin 2020 me një kontratë deri në qershor 2022.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)