11 Gusht 2020

Ardian Gjini mashtroj gjakovarët për stadiumin e ri të qytetit

Gjakovë, 22 tetor - Alternativa në Gjakovë me shqetësim të thelllë ka përcjellur në vazhdimësi situatën e krijuar në KF Vëllaznimi në Gjakovë, pas ardhjes në qeverisje të Aleancës dhe partnerëve tjerë të koalicionit në Gjakovë.

Premtimet për klubin dhe futbollin në Gjakovë që I  trumbetonte para mediave kryetari Ardian Gjini, së pari me prezantimin pompoz të kryetarit të klubit Agim Cana, pastaj projektin e stadiumit të ri, fushën sintetike në Shkugëz dhe formimin e akademisë së futbollit për talentet e rinjë, morën fund menjëherë pas zgjedhjeve të 6 tetorit, kur edhe kryetari i Komunës së Gjakovës filloj publikisht të jap intervista vajtuese kinse për mashtrimet e bashkëpuntorëve të tij të deri djeshëm.

Alternativa dënon ridestinimin e buxhetit për renovimin  e stadiumit të Vëllaznimit dhe fushave të tenisit në Gjakovë, për ndërtimin e bazenit në Leposaviq, kërkesë kjo e  ish ministrit Kujtim Gashi, por gjithashtu dënon edhe mashtrimet e vazhdueshme të kryetarit Ardian Gjini që ju bëri KF Vëllaznimit, tifozëve dhe gjithë qytetarëve të Komunës së Gjakovës në momentin që renovimin e stadiumit e promovoi si ndërtim të stadiumit të ri.

Si pasoj e këtyre mashtrimeve KF Vëllaznimi është para shuarjes, me një situate tejet të renduar që nuk mbahet mend t’i ketë ndodhur  që nga themelimi i klubit.

Alternativa kërkon llogaridhënje për gjithë situatën si dhe transparencë të plotë te shpenzimi i subvencioneve të ndara nga Komuna e Gjakovës me vendim të Kuvendit Komunal, për vitet e qeverisjes Gjini, pasi që lirisht mund të dyshohet se të njejtat janë shpenzuar në mënyrën jo të mirëfillët duke u bazuar në vet situatën që ndodhet klubi sot.

Andaj duke u nisur nga të gjitha faktet e cituara më lartë, ftojmë publikisht kryetarin Ardian Gjini që të përgjigjet në pyetjet dhe dilemat që tifozët, sportdashësit dhe qytetarët me të drejtë i ngrisin pas situatës së fundit të klubit të zemrës së gjakovarëve Vëllaznimi.

Si u menaxhua klubi dhe pse dha dorëheqje ish kryetari Agim Cana?

Pse kryetari u thirr në projektin e stadiumit të ri, kurse memorandumin që e ka nënshkruar me minsitrin Kujtim Gashi ishte memorandum me buxhet vetëm për renovimin e stadiumit aktual?

Cfare roli luajti AAK-ja, qeverisja Haradinaj dhe zv ministrja e Kultures Burbuqe Bakija Deva, për parandalimin e ridestinimit të buxhetit të stadiumit dhe fushave të tenisit për bazenin në Leposaviq?

Cfarë ka ndodhur me akademin e futbollit dhe fushën sintetike të futbollit në Shkugës  gjithashtu të përuruar nga kryetari Ardian Gjini?

Si dhe cili është vizioni i qeverisjes lokale në Gjakovë për nxjerrjen nga kriza të klubit të Vëllaznimit?

Me këtë rast, ia rikujtojmë kryetarit Gjini se në fund të vitit 2013, KF Vëllaznimin e kishim gjetur pothuajse në gjendje të njejtë nga politizimi që ia kishte bërë klubit qeverisja e Aleancës gjatë viteve 2007-2013, por që  pavarësia politike në menaxhimin e klubit e ofruar nga qeverisja Kusari Lila, kishte ndikuar në stabilizimin e situatës financiare, transparencës së plotë të shpenzimit të mjeteve por edhe në përformancën më të mirë dhe rënditjes së KF Vëllaznimit në superligë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)