08 Shkurt 2023

Antonio Conte do të prezantohet si trajneri i ri i Tottenham-it

Londër, 2 nëntor - Antonio Conte do të prezantohet sot si trajneri i ri i Tottenham-it pasi klubi londinez njoftoi dje shkarkimin e menaxherit Nuno Espirito Santo.

Sipas BBC-së, drejtuesit e klubit kanë folur me ekspertin italian të hënën pas shkarkimit të Santos pas katër muajsh në stol.

Sipas raportimeve të mediave, sot të dyja palët duhet të nënshkruajnë një kontratë për 18 muaj, pas së cilës Conte do të bëjë stërvitjen e parë me skuadrën e re.

Italiani u largua nga Interi në maj vetëm disa javë pasi fitoi Serinë A.

Ai fitoi Premierligën Angleze dhe Kupën FA me Chelsea-n, por u shkarkua në korrik 2018 pas vitit të dytë zhgënjyes në stol.

Conte gjithashtu udhëhoqi Juventusin nga viti 2011 deri në 2014, dhe fitoi tre tituj në Serie A dhe mori përsipër ekipin kombëtar italian nga viti 2014 deri në 2016.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)