26 Tetor 2020

Alonso: Ferrari, makina më e mirë që kam pasur

Romë, 23 shkurt - Fernando Alonso shfaqet entuziast përpara startit të Botërorit 2010. Kampioni spanjoll nuk e kishte menduar asnjëherë që makina Ferrari do të ishte kaq e jashtëzakonshme.

 “Mund të them pa frikë se kjo është njëvendëshja më e mirë që kam ngarë ndonjëherë”, ishin fjalët e ish-pilotit të Reno. Katër ditët e testeve që Formula 1 zhvilloi në Jerez de la Frontera e kanë lënë Alonson dukshëm të kënaqur për F10 e tij.

Dy herë kampioni i botës nuk i ka kursyer komentet pozitive, jo vetëm për makinën, por për të gjithë skuadrën Ferrari.

“Deri në momentin që po flasim, F10 është padyshim njëvendëshja më e mirë që kam pasur. Red Bull, MekLaren e Renault i kanë treguar të gjitha letrat e tyre, në garën për titullin botëror. Por, Ferrari, ende nuk e ka shfaqur forcën e saj të plotë. Po analizojmë të dhënat që kemi grumbulluar dhe jemi shumë optimistë. Nëse do të isha në ndonjë skuadër tjetër, padyshim që nuk do t’ia ndaja sytë Ferrarit, pasi gjithçka po ecën në mënyrën më të mirë”, tha Alonso.

Gara e parë e sezonit 2010 është ajo e 14 marsit në Bahrein.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020  - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)