06 Dhjetor 2022

Al-Khelaifi emërohet president i ri i Shoqatës Evropiane të Klubeve

Paris, 23 prill - Kreu i Paris Saint-Germain (PSG) Nasser Al-Khelaifi u emërua për president të ri të Shoqatës Evropiane të Klubeve (ECA).

"Bordi ekzekutiv i ECA-s ka emëruar sot Nasser Al-Khelaifi si president të ri të ECA-s", thuhet në deklaratën e shoqatës.

ECA është një organ futbolli me qendër në Zvicër, i cili u themelua në vitin 2008 për të mbrojtur interesat e klubeve profesionale të futbollit në Evropë.

Ajo numëron 234 klube anëtare nga 55 federata anëtare të UEFA-s në sezonin 2020-2021.

Biznesmeni nga Katari, Al-Khelaifi zëvendësoi presidentin e Juventusit, Andrea Agnelli, i cili u largua nga posti i lartë i ECA-së pasi Juventusi u bashkua me 11 klube të tjera, përfshirë Real Madridin dhe Barcelonën për të krijuar Superligën Evropiane të dielën.

Juventusi ishte ndër 12 klubet themeluese të Superligës.

Superliga dështoi të mërkurën për shkak se shumica e klubeve themeluese u tërhoqën nga projekti pasi ishin nën presion nga Kongresi i UEFA-s të martën.

UEFA të martën u bëri thirrje klubeve të shkëputura që të korrigjojnë gabimin e tyre. Para kësaj, 12 klubet evropiane të futbollit deklaruan themelimin e Superligës Evropiane, një kompeticion alternativ në mes të javës që UEFA dhe federatat e saj anëtare nuk e njohën.

Gjatë kongresit, presidenti i UEFA-s, Aleksander Çeferin u bëri thirrje klubeve të korrigjonin "gabimin e tyre të madh".

E përditshmja sportive franceze "L'Equipe" të martën shkroi se gjiganti francez Paris Saint-Germain dhe gjiganti gjermanBayern Mynih ishin besnikë ndaj Ligës së Kampionëve të UEFA-s, pasi refuzuan të bashkohen në ligën e shkëputur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)