19 Janar 2020

Zjarrfikësit e Kosovës në gjendje alarmante

Prishtinë, 10 dhjetor - Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës organizon konferencë për shtyp me qëllim te informimit publik lidhur me vendimet dhe qëndrimet  e Sindikatës se Zjarrfikësve për situaten e krijuar dhe problemet qe ballafaqohet ky shërbim Emergjent.

Po ashtu sindikalistet do te flasin për situaten e krijuar te pa kjart dhe konfuze qe pritet t'i percjell edhe në vitin që vjenë.

Sindikalistet do të shprehin paknaqësinë e tyre në shenjë revolte lidhur me gjendjen Alarmante qe ka kapluar kët shërbim dhe mos gadishmerisë te institucioneve për te zgjidhur problemet te cilat ne vazhdimesi e percjellin ketë Sherbim Emergjent.

Zjarrfikësit viti 2019 -et i percolli me shumë probleme dhe gjithashtu viti qe vjen do te jet edhe me i vështirë per shkak se institucionet e shtetit nuk kanë planifikuar buxhet për zjarrfikësa , as niveli lokoal, Komunat as niveli Qendror Ministria e Punëve të Brendshme.

Për te gjitha detajet e gjendjes se shërbimit te zjarrfikjes dhe shpëtimit, kërkesat dhe qendrimet e Sindikates bëhen publike në konferencën për shtyp.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)