20 Maj 2019

UNDP mbështetë Gjykatën Themelore në Mitrovicë

Prishtinë, 24 prill - Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të nënshkruajë një marrëveshje për të mbështetur Gjykatën Themelore të Mitrovicës.

Iniciativa, e cila është pjesë e projektit të UNDP-së Sundimi i Ligjit dhe Qasja në Drejtësi, që financohet nga Ministria e Punëve të Jashtme e Mbretërisë Norvegjeze, synon të mbështesë Gjykatën Themelore të Mitrovicës për të siguruar që shkresat e lëndëve dhe seancat gjyqësore janë në dispozicion në gjuhën shqipe dhe serbe duke kontribuar kështu në zbatimin e ligjit për gjuhët zyrtare dhe në përmirësimin e qasjes me kohë të drejtësisë për të gjithë.

Kjo do të arrihet përmes ofrimit të 10 përkthyesve shqiptarë dhe serbë në mbështetje të gjykatës.

Përfaqësuesja e Përhershme UNDP-së, znj. Alessandra Roccasalvo dhe Zëvendëskryetari i gjykatës Ali Kutllovci do të nënshkruajnë marrëveshjen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)