21 Gusht 2019

Shoqëria civile vlerëson transparencën e Këshillit Prokurorial të Kosovës

Prishtinë, 18 korrik - Komisioni për Çështje Normative i Këshillit Prokurorial të Kosovës ka mbajtur dëgjim publik me përfaqësues të shoqërisë civile dhe mediave, lidhur me draftin e Rregullores për Emërimin e Kryeprokurorit të Shtetit dhe kryeprokurorëve të prokurorive të Kosovës.

Në këtë takim, përveç anëtarëve të Komisioni për Çështje Normative, ka marrë pjesë edhe Kryesuesi i KPK-së Bahri Hyseni, përfaqësues të Ambasadës Amerikane, Ambasadës Britanike dhe të UNDP-së.

Kryesuesi i KPK-së, Bahri Hyseni, në hapje të këtij dëgjimi publik tha së KPK e ka parë si të nevojshme organizimin e takimeve të tilla të dëgjimit publik, në rastet kur janë duke u nxjerrë rregullore të veçanta. “Rregullore e rëndësisë së veçantë konsiderohet edhe rregullorja për të cilën është thirrur dëgjimi publik, pasi që përmes saj përcaktohet i gjithë procesi i emërimit të Kryeprokurorit të Shtetit dhe kryeprokurorëve të prokurorive tjera”, tha ai.

Sipas kryesuesit Hyseni përzgjedhja e këtyre pozitave është e një rëndësie shumë të veçantë ku synohet që të aplikohen standardet dhe kriteret më transparente të cilat ndikojnë gjithësisë në përzgjedhjen mbi vlerat e meritokracisë.

Me tej, kryesuesi Hyseni tha se pjesë e hartimit të kësaj rregulloreje do të jenë edhe shoqëria civile dhe mediat, përmes kontributit që do ta japin me komentet dhe sugjerimet që kanë lidhur me drafin e rregullores.

Kryesuesi i Komisionit për Çështje Normative të Këshillit Prokurorial të Kosovës, Zejnullah Gashi, tha se rregullorja në fjalë është draftuar përmes një procesi të hapur dhe transparentë, ku partnerët ndërkombëtar kanë dhënë një kontribut të pazëvendësueshëm dhe propozimet e tyre janë inkorporuar në këtë draft. “Tani përmes kësaj forme të dëgjimit publik, ne po presim që të marrim edhe propozimet nga ju si shoqëri civile, në mënyrë që t’i analizojmë bashkërisht këtu dhe ato të cilat janë kompatibile me rrethanat ligjore dhe në të mirë të procesit, do i harmonizojmë dhe inkorporojmë brenda draftit”, tha ai.

Ndërsa, përfaqësuesit e shoqërisë civil e përgëzuan Këshillin Prokurorial të Kosovës për këtë organizim dhe thanë se kjo është qasje e re dhe është hera e parë që sistemi prokurorial e përdorë këtë formë të bashkëpunimit me publikun. Sipas tyre, kjo është mënyra më e mirë se si bashkëpunohet me shoqërinë civile dhe publikun për të siguruar transparencën e nevojshme në proceset e rëndësishme që zhvillohen në sistemin prokurorial të Kosovës.

Pas diskutimeve të zhvilluara dhe analizave të bëra në këtë takim të dëgjimit publik lidhur me draftin e Rregullores për Emërimin e Kryeprokurorit të Shtetit dhe kryeprokurorëve të prokurorive të Kosovës, pati pajtim të përgjithshëm që rekomandimet dhe sugjerimet e dala nga ky dëgjim publik, e të cilat janë në përputhje me legjislacionin në fuqi, por edhe që  janë në të mirë të procesit, do të harmonizohen dhe inkorporohen brenda draftit të rregullores së lartcekur.  

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 gusht 2019 - Vazhdon greva e punëtoreve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “ Adem Jashari”. (Aeroporti i Prishtinës, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Punë dhe Mirëqenie Sociale Fejzë Kabashi do të vizitojnë disa shtëpi të cilat po ndërtohen në kuadër të projektit “Ndërtimi i shtëpive për familjet skamnore”. (Lagjja “Bajram Curri” e më pas do të vizitohen edhe disa shtëpi në fshatin Zhur. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:45)

- Në kuadër të Etnofestit mbahet punëtoria kreative dhe instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala dhe kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, do të nënshkruajnë memorandum të bashkëpunimit për rregullimin e objektit Mulitifunksional Inovativ në Shtime. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme kati i 3-të, ora 10:00)

- Mbahet mbledhjen e rregullt të Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala miraton draft raportin e punës së Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, pret në vizitë  Ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Deçanit, ora 11:00)

- Fillojnë punimet në rrugën Budisalc-Zllakuqan i Klinës. (Pranë përmendores së Kolë Mirditës në Zllakuqan, ora 11:00)

- Komuna e Vushtrrisë mban mbledhje komemorative për veteranin e arsimit dhe UÇK-së, si dhe ish drejtorin e arsimit në Komunën e Vushtrrisë, Behxhet Jashari. (Salla e Kuvendit të Komunës së Vushtrrisë, ora 11:30)

-  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari Muhedin Nushi do të mbajnë konferencë për media. (Objekti i vjetër të Komunës, ora 11:30)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi vëjn gurethemelin e shkollës fillore “Heronjtë e Dukagjinit” në Gllogjan. (Gllogjan, ora 11:30)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi inspektojn punimet në objektin përcjellës të Shkollës Fillore “Isa Boletini” në Isniq. (Isniq, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.49. në të cilën janë 132 asete. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion prej 60 studentësh të programit Akademia Verore, nga shtete të ndryshme të botës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30)

- Në kuadër të Etnofestit mbahet zona e debatit për shtëpin tradicionale dhe familjen e madhe shqiptare. (Shtëpia e vjetër në Fshatin Kukaj, ora 17:00)

- Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me me banorët e e rajonit të Zhupës dhe Podgorës me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Reçanë, ora 19:00)