20 Maj 2019

Shoqata Atlantiku pasqyron ngjarjet e 20-vjetorit te ‘Batalionit Atlantiku

Prishtinë, 20 prill - ‘Shoqata Atlantiku’ do të mbajë sot një konferencë përmbyllëse për media.

Në këtë konferencë, përfaqësuesi i ‘Shoqatës Atlantiku’, Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen.

Ky shënim i 20-vjetorit të ‘Batalionit Atlantiku’ është ndër momentet kyçe të angazhimit për liri të komunitetit shqiptaro-amerikan dhe kontributin e madh që kanë dhënë në shtetësinë e Kosovës dhe avancimin e pozitës së Shqiptarëve në Amerikë dhe më gjerë.

Andaj, prezantimi i denjë i këtij aktiviteti, është rast për të shprehur respektin për kontributin dhe mirënjohje për angazhimin që kanë për Kosovën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)