18 Nëntor 2019

Policia zhvillon operacion lidhur me rastin e vrasjes së Oliver Ivanovič

Prishtinë, 16 tetor - Policia e Kosovës ka bërë të ditur se bazuar në urdhëresën e lëshuar nga Gjykata Themelore, Departamenti Special, sot në Mitrovicë Veri ka realizuar një operacion policor i cili ndërlidhet me rastin e vrasjes së Oliver Ivanovič.

Operacioni policor i realizuar në bashkëpunim dhe koordinim me Prokurorinë e Shtetit, ka përfshirë tri (3) lokacione në të cilat sipas urdhëresës janë kryer kontrolle dhe bastisje ndaj personave të dyshuar lidhur me veprat “pjesëmarrje ose organizim i grupit kriminal të organizuar”, dhe “keqpërdorim i detyrës apo autoritetit zyrtar”, sipas kodit penal të RKS-së.

Në bazë të urdhërkontrollit është arritur të arrestohet personi i dyshuar zyrtar policor me inicialet (R. B.) m/s/k, i përfshirë në urdhërkontroll, përderisa i dyshuari tjetër po ashtu m/s/k zyrtar policor mbetet në kërkim.

Gjatë realizimit të operacionit policor është arrestuar edhe një person tjetër i dyshuar me inicialet (V. B.) m/s/k, i cili nuk ka qenë i përfshirë në urdhëresë, pasi tek i njëjti në atë lokacion është gjetur një (1) armë.

Në cilësi të provave materiale në këtë operacion policor janë gjetur dhe konfiskuar, gjashë (6) armë të shkurta, prej tyre (2) armë zyrtare, si dhe pajisje të ndryshme elektronike etj.

Me vendim të Prokurorit Special i dyshuari zyrtar policor (R. B.) është dërguar në mbajtje, përderisa personi i dyshuar (V. B.) është liruar në procedurë të rregullt.

Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës mbeten të përkushtuara në luftën kundër krimit dhe garantimin e rendit kushtetues, si dhe krijimin e një ambienti të qetë dhe të sigurt për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)