12 Gusht 2020

Policia arreston një person për mbajtje të armës’ dhe ‘Shkaktim të rrezikut’

Pejë, 1 korrik - Policia e Kosovës ka njoftuar se sot rreth orÑ‘s 03:30 Stacioni Policor Istog, Ñ‘shtÑ‘ informuar se ne fshatin Orroberd-Istog, kishte të shtëna me armë zjarri, nga njÑ‘ person i dyshuar i cili kishte shtÑ‘nÑ‘ disa herÑ‘ nÑ‘ drejtim tÑ‘ disa personave tÑ‘ cilÑ‘t ishin duke qëndruar nÑ‘ njÑ‘ lokal.

Njësitet relevante tÑ‘ Stacionit Policor Istog menjëherë iu kanë përgjigjur vendit tÑ‘ ngjarjÑ‘s, Ñ‘shtÑ‘ berÑ‘ sigurimi i vendngjarjes, nga viktimat e rastit tÑ‘ cilÑ‘t nuk kanÑ‘ pÑ‘suar lëndime Ñ‘shtÑ‘ kuptuar se i dyshuari se pari ka qëndruar me viktimat dhe pas njÑ‘ fjalosje ne mes veti i dyshuari ka shkuar nÑ‘ shtëpi ka marrÑ‘ armÑ‘n dhe ka shti nÑ‘ drejtim tÑ‘ viktimave.

Njësitet Policore kanë arritur ta arrestojnë personin e dyshuar: F.M. i lindur me 1988.

Policia e Kosovës nÑ‘ koordinim me Prokurorin e shtetit, kanÑ‘ bastisur shtëpinë e tÑ‘ dyshuarit, dhe gjatÑ‘ bastisjÑ‘s është gjetur dhe konfiskuar arma (pistoleta) ‘Vzor’  kal. 7.65 mm, njÑ‘ (1) karikator i sÑ‘ njejtÑ‘s arme dhe njÑ‘ (1) fishek kal. 7.65mm.  Personi i dyshuar është intervistuar dhe me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit personi i dyshuar Ñ‘shtÑ‘ dërguar nÑ‘ ndalim prej 48- orÑ‘sh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)